To pieniądze z tegorocznej edycji (w sumie – trzeciej) krajowego programu „Wsparcie na uzyskanie grantu", za które można pokryć koszty złożenia wniosków (można dostać kilka dotacji) do międzynarodowych programów innowacyjnych, które zakładają współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowymi lub z innymi firmami.
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski jako koordynatorzy projektów międzynarodowych w takich programach jak np. „7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego UE" czy „Pollux" mogą dostać do 75 tys. zł, a ci którzy złożyli wnioski jako partnerzy – do 35 tys. zł.
Zwrot pieniędzy
Jak wskazuje Monika Standziak-Koresh z Departamentu Programów Pilotażowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która oferuje te dotacje, refundacja może obejmować do 100 proc. wydatków na przygotowanie wniosku. I co więcej – może obejmować wydatki na przygotowanie i złożenie kilku aplikacji, o ile były składane na różne wezwania konkursowe.
Warunkiem udzielenia przez PARP dotacji jest uzyskanie pozytywnej oceny formalnej wniosku w programie międzynarodowym. Co istotne, zwrotowi mogą podlegać także wydatki na wnioski, które nie uzyskały wystarczającej liczby punktów do otrzymania dofinansowania albo nie zrealizowano ich z innych przyczyn.
– Zwrot wydatków możemy przyznać zarówno w przypadku samodzielnego przygotowania wniosku projektowego przez przedsiębiorcę, jak i zleconego do przygotowania stronom trzecim, np. osobom fizycznym, innym przedsiębiorcom lub jednostkom naukowym – podkreśla Koresh.