– W przypadku naszej firmy sprzedaż na rynku krajowym od początku roku zmniejszyła się o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu – mówi Marek Kołakowski, prezes firmy Mebelplast, producenta mebli tapicerowanych. Uważa, że wyraźnie widać, iż siła nabywcza polskiego społeczeństwa spada.
Brakuje optymizmu
Tomasz Wiktorski z monitorującej ten rynek firmy B+R Studio zauważa, że o tym, iż rok 2013 będzie trudny, wiadomo było już wcześniej. – Spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę, co świadczy o słabych nastrojach konsumentów – mówi.
Dane na temat wolumenu produkcji czterech grup mebli monitorowanych przez Główny Urząd Statystyczny, po dwóch pierwszych miesiącach br., mogą niepokoić branżę. Najwięcej wyprodukowano mebli drewnianych, stosowanych w pokojach stołowych i salonach. Łącznie za styczeń i luty polskie firmy wyprodukowały ich ponad 3,1 mln sztuk, co stanowi 86,5 proc. produkcji z analogicznego okresu rok temu. Spadła także liczba wyprodukowanych mebli kuchennych (wyniosła niespełna 86 proc. wolumenu osiągniętego po dwóch miesiącach 2012 r.). Także meble do siedzenia z możliwością przekształcania do spania nie oparły się spadkowej tendencji. Ich produkcja wyniosła 82,4 proc. wielkości z 2012 r.
29,4 mld zł wyniosła w ubiegłym roku produkcja sprzedana mebli wyprodukowanych przez firmy w Polsce
Łączny wynik za styczeń i luty tego roku jest tylko w jednym przypadku lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Chodzi o meble drewniane do sypialni. Ich produkcja zwiększyła się jednak zaledwie o 0,5 proc.