Monsanto wycofa prawdopodobnie 10 wniosków, złożonych w Komisji Europejskiej o zezwolenie na genetycznie zmodyfikowane uprawy kukurydzy, soi i buraków cukrowych. Powtórnie złożony zostanie jednak wniosek o zgodę na tylko jedną uprawę – genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę typu MON810. To na razie jedyna genetycznie modyfikowana roślina na której hodowlę zgodziła się KE.

Europejczycy są sceptyczni i ostrożni w stosunku do modyfikowanej genetycznie żywności i roślin. Amerykańska firma będzie więc chciała się teraz skupić w Europie na "mniej kontrowersyjnych produktach" - jak tradycyjne ziarna siewne, a także na imporcie modyfikowanego ziarna z innych części świata, jak USA czy Ameryka Południowa.

Monsanto Company to międzynarodowy koncern specjalizujący się w biotechnologii oraz wielkiej chemii organicznej, a także jest producentem zmodyfikowanego genetycznie ziarna siewnego. Firma planuje zainwestować w Europie 300 mln dolarów w hodowlę modyfikowanej genetycznie kukurydzy typu MON810. Takie hodowle znajdują się w Hiszpanii i Portugalii, a kolejne powstają także we Francji i na Węgrzech.