Chodzi o 14,6-kilometrowy odcinek autostrady A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego, 21,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 Radziejowice-Paszków oraz 18,5-kilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) od węzła Puławska do węzła Lubelska.

Będzie to kolejna część POW, na przedłużeniu oddanego do ruchu we wrześniu tego roku odcinka od Konotopy do Puławskiej. Cały fragment obwodnicy połączy wybudowaną wcześniej autostradę A2 oraz dopiero planowaną do realizacji drogę ekspresową S17 z korytarzem transportowym w kierunku granicy z Białorusią.

Obwodnica ma kluczowe znacznie dla odblokowania zakorkowanej stolicy.

– Rozpoczynamy kolejne inwestycje, które pozwolą wyprowadzić ruch tranzytowy z Warszawy.  POW to bardzo wymagający kontrakt obejmujący budowę najdłuższego w Polsce tunelu o długości ponad 2 km i kolejnego mostu dla miasta o długości ok. 1,5 km z czterema pasami ruchu w obu kierunkach – mówi dyrektor mazowieckiego oddziału GDDKiA, Łukasz Lendner.

Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2015 roku, a zakończyć w roku 2019.

W przypadku fragmentu autostrady A2 do obwodnicy Mińska będzie to jedynie przetarg na projekt budowlany, bo na budowę trasy nie ma na razie pieniędzy. Rząd musi dopiero wpisać inwestycję na listę do realizacji w ramach programu budowy dróg. Planowane lata budowy to 2016–2018. Ostrożnie szacuje się, że jej koszt będzie wynosić od 600 do 800 mln zł.

Jak informuje GDDKiA, na koniec roku sieć tras szybkiego ruchu w Polsce będzie liczyła prawie 1,5 tys. km. autostrad i 1248 km. dróg ekspresowych. W budowie i przebudowie jest ponad 420 km dróg krajowych.