Jak informuje spółka, dzięki zawarciu szeregu jednostkowych umów w 2013 r. z Kompanią Węglową (na łączną kwotę 71,4 mln zł), do Kompanii Węglowej trafił m.in. kompleks ścianowy FL 21/44. Został on zaprojektowany z uwzględnieniem specyficznych warunków górniczo-geologicznych knurowskiego pokładu. Mowa przede wszystkim o kącie sporego nachylenia podłużnego i poprzecznego ściany, miękkiego spągu i mało zwięzłego stropu.
„Kompleks spełnił nasze oczekiwania. Nasze początkowe obawy wzbudzała funkcjonalność kilku nowych rozwiązań, na które zdecydowaliśmy się dobierając poszczególne urządzenia do naszych warunków, ale wszystkie elementy pracują bardzo dobrze. Zarejestrowany rekord wydobywczy kompleksu jest dla nas na pewno sukcesem, ale jeszcze większym jest powtarzalność bardzo dobrych wyników dobowych przy eksploatacji jednego z najtrudniejszych pokładów na naszej kopalni" – ocenia Krzysztof Baranowski, z-ca Kierownika Działu Robót Górniczych ds. wydobycia KWK Knurów – Szczygłowice, Ruchu Szczygłowice.
To również kolejny pozytywny przykład kompleksowego zaprojektowania i wykonania wysokowydajnych maszyn i urządzeń ścianowych. W ten sposób dajemy narzędzie i szansę na osiąganie wysokiej efektywności wydobycia a górnicy z KWK Knurów-Szczygłowice w pełni z niej korzystają" – komentuje Ireneusz Tomecki, zastępca prezesa Famuru ds. sprzedaży krajowej.
Przypomnijmy, że największe obawy producentów maszyn i urządzeń górniczych, budzi w tym roku słaba kondycja polskiego górnictwa. W związku ze słabymi wynikami, spółki ograniczają w tym roku nakłady inwestycyjne. Zarówno Famur, jak i Kopex szukają zatem szans za granicą. Pierwsza podpisała w tym roku kontrakt w Indonezji, druga – działa m.in. w Argentynie. Obie liczą też, że jeszcze w 2014 r. poinformują o następnych umowach.
- Działalność eksportowa Famuru rozwija się bardzo dynamicznie – mówił niedawno na łamach „Parkietu" Waldemar Łaski, prezes Famuru. - Obecnie prowadzimy negocjacje z wieloma podmiotami działającymi na wielu rynkach międzynarodowych i oczekujemy, że już niebawem uda się sfinalizować kolejne umowy dotyczące sprzedaży naszych produktów za granicę. Aby zwiększyć dotarcie naszej oferty, spółka angażuje się także w liczne inicjatywy lokalne w postaci targów produktowych i technologicznych, a także w rządowe misje gospodarcze. Uważamy, że dzięki takim przedsięwzięciom nie tylko mamy możliwość szerokiego zaprezentowania naszej oferty odbiorcom w różnych krajach, ale również nawiązania długoterminowych relacji biznesowych.