Kierowany przez Waldemara Łaskiego Famur zawarł z turecką spółką Hattat Enerji ve Maden Tic umowę na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Wartość nowego kontraktu to 66 mln euro, czyli ok. 273 mln zł. Umowa powinna wejść w życie w grudniu 2014 r., a dostawy będą realizowane do stycznia 2017 r. Istotnym warunkiem dla realizacji umowy jest wpłata zaliczki w kwocie 15 proc. wartości pierwszego dostarczanego kompleksu ścianowego. Pozostałe 85 proc. wartości każdego z dostarczanych kompleksów będzie wypłacane w następujący sposób: 65 proc. kwoty dostawy po przeprowadzeniu udanych testów kompatybilności i przedstawieniu dokumentów wysyłkowych oraz 20 proc. wartości dostawy po sporządzeniu protokołu odbioru wstępnego.
- W Turcji Famur jest obecny od dawna, doskonale rozumiejąc specyfikę tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się rynku – podkreśla Rafał Milinkiewicz, zastępca prezesa ds. sprzedaży eksportowej. – Obecnie z powodzeniem współpracujemy z lokalnymi kopalniami, a dobra koniunktura w tureckim górnictwie stwarza szansę na kolejne kontrakty. Turcja jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw świata. W ciągu ostatnich 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło trzykrotnie, tworząc idealne warunki dla rozwoju energetyki węglowej. Liczymy, że dostawa kompleksów ścianowych do naszych tureckich partnerów jest jedynie wstępem do szerszej współpracy z podmiotami znad Bosforu. FAMUR nadal skupia się na rozszerzaniu sprzedaży eksportowej. Zdobywanie nowych rynków – takich jak Indonezja – oraz pogłębianie współpracy z aktualnymi partnerami – dla przykładu z Turcji – pozostaje dla nas niekwestionowanym priorytetem.
Przypomnijmy, że w lutym notowany na GPW Famur podpisał też kontrakt z indonezyjską spółką PT Pesona Khatulistiwa Nusantara. Jej przedmiotem jest dostawa kompletnego systemu przeładunku węgla, na który składają się: przenośniki taśmowe, wieże przesypowe oraz przesiewacze węgla. Polska spółka będzie odpowiadać za wykonanie projektu systemu, dostawę urządzeń, nadzór nad ich montażem, rozruch i szkolenie personelu obsługującego wspomniany system. Także w tym przypadku dostawa urządzeń może nastąpić do grudnia 2014 r.