Reklama

Automonitoring rejestru długów

Firma, której dane są sprawdzane w wywiadowni gospodarczej, może się?o tym dowiedzieć – to nowa usługa Krajowego Rejestru Długów.

Publikacja: 26.08.2014 14:37

Krajowy Rejestr Długów, jedno z największych biur informacji gospodarczej, od początku działalności udzieliło już 59,91 mln informacji o dłużnikach, a w samym II kw. 2014 r. – 1,7 mln.

Firmy, których wiarygodność płatnicza jest sprawdzana, nie zawsze jednak wiedzą, że ktoś o nie pyta. Zgodnie z przepisami przy sprawdzaniu informacji w Biurach Informacji Gospodarczej nikt ich bowiem nie musi pytać o zgodę.

– Tymczasem fakt, że ktoś szuka o nas informacji, może być sygnałem ostrzegawczym. Być może ktoś stara się dokonać wyłudzenia i jeśli nie zachowamy odpowiedniej czujności, padniemy ofiarą przestępstwa – podkreśla Adam Łącki, prezes KRD. – Jeśli informacje gospodarcze o nas pobiera bank lub firma leasingowa, a my nie byliśmy zainteresowani ofertą, może to oznaczać, że ktoś w naszym imieniu chce zawrzeć umowę, obarczając nas jej kosztami i konsekwencjami – dodaje Łącki.

Jego zdaniem takim sytuacjom sprzyja możliwość zakupów czy zawierania umów przez internet. – Przedsiębiorca może nawet nie wiedzieć, że ktoś w jego imieniu zawarł umowę z inną firmą. Ktoś obcy skorzysta z usługi lub odbierze produkt, a on zostanie obciążony kosztami. Dlatego warto monitorować sytuację – uważa Łącki.

KRD przygotował więc nową usługę – automonitoring. To bezpłatne informacje o tym, czy w rejestrze KRD występują jakieś zdarzenia dotyczące przedsiębiorcy, np. ktoś pobiera o nim raporty, ale też czy może ktoś dopisał go (i na jaką kwotę) jako nierzetelnego płatnika, a także o tym, czy zawarte już informacje nie zostały aktualizowane.

Reklama
Reklama

– Oczywiście to, że ktoś sprawdza naszą wiarygodność, nie zawsze oznacza coś złego – mówi prezes Łącki. W większości przypadków poszukującym jest potencjalny kontrahent lub instytucja odpowiadająca na naszą ofertę.

Najczęściej o wiarygodność finansową swoich klientów pyta branża finansowa: banki, firmy pożyczkowe czy leasingowe – prawie 25 proc. udzielonych informacji o dłużnikach. Rzetelnością kontrahentów mocno interesują się też firmy transportowe (12,6 proc.) i przemysłowe (11,25 proc.).

Biznes
Ambitne kosmiczne plany Rosji. Chce dogonić Elona Muska
Biznes
Rosyjskie wakacje na okupowanych terenach Ukrainy. Kurorty, meduzy i propaganda
Biznes
Tesla z zyskiem mniejszym o 23 procent. Musk ostrzega przed „trudnym” okresem
Biznes
Ciepłownie odegrają ważną rolę w transformacji
Reklama
Reklama