Po trudnych latach 2012 i 2013, gdy branża IT musiała się zmagać z negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego, ten rok zapowiada się znacznie lepiej.
Jak wynika z badań firmy PMR, aż 89 proc. przedstawicieli firm IT oczekuje wzrostu rynku w porównaniu z 2013 r. Rok wcześniej optymistów było tylko 48 proc. Wzrost w porównaniu z ub. r. powinien przekroczyć 7 proc. Zaledwie 5 proc. ankietowanych (badanie objęło 300 menedżerów największych firm technologicznych w Polsce) spodziewa się, że rynek będzie się kurczył.
Główną przyczyną, dla której przedstawiciele sektora zdecydowanie lepiej oceniają perspektywy na przyszłość, jest poprawa koniunktury. O ile jeszcze w 2013 r. słaba kondycja naszej gospodarki była przedstawiana jako główna bariera hamująca rozwój branży IT (na ten czynnik wskazywało aż 47 proc. badanych), o tyle obecnie jest ona bolączką jedynie 16 proc. menedżerów.
Daleko ważniejszą barierą (35 proc. odpowiedzi) jest brak kapitału na inwestycje IT w polskich firmach. 26 proc. uważa, że branża radziłaby sobie lepiej, gdyby klienci dysponowali większą wiedzą na temat korzyści, jakie nowoczesne technologie mogą wnieść do ich biznesu. Problemem dla branży IT (19 proc. odpowiedzi) jest również brak wykształconych kadr i rosnące oczekiwania płacowe ze strony pracowników, a także (13 proc. wskazań) niejasne i często zmieniające się regulacje prawne.
Sporo zamieszania w branży IT wprowadziła też w bieżącym roku tzw. infoafera, o której głośno było w ostatnich kilku kwartałach. Według ankietowanych przez PMR menedżerów nagłośnione wówczas praktyki korumpowania urzędników państwowych miały istotny wpływ na postrzeganie sektora i zaburzyły jego rozwój. Pod tym stwierdzeniem podpisało się aż 61 proc. badanych. Pozostali byli przeciwnego zdania.