Fabryka Volkswagena największą inwestycją

Branża motoryzacyjna zdominowała tegoroczne zestawienie najbardziej znaczących inwestycji, jakie na zakończenie każdego roku przygotowuje od ośmiu lat Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Publikacja: 15.12.2014 11:03

Fabryka Volkswagena największą inwestycją

Foto: Bloomberg

Inwestorów wyróżniono w 3 głównych kategoriach: wartości inwestycji, zatrudnienia oraz nowoczesnych technologii. Dodatkowo specjalne nagrody wręczono za całokształt działalności oraz - po raz pierwszy - dla polskiego inwestora.

W tym roku nagrody w kategorii „największa inwestycja pod względem wartości" oraz „zatrudnienie" trafiły do jednej firmy - niemieckiego Volkswagena. Na początku roku firma podjęła decyzję o uruchomieniu produkcji samochodu dostawczego Crafter w nowym zakładzie produkcyjnym we Wrześni. Koncern zainwestuje 800 mln euro oraz stworzy 2300 nowych miejsc pracy.

Obok koncernu Volkswagen w kategorii inwestycji pod względem wartości nominowane zostały również General Motors Manufacturing Poland oraz Michelin Polska. W kategorii „zatrudnienie" nominacje otrzymały także Voss Automotive Polska oraz Lufthansa Global Business Services.

W kategorii „nowoczesne technologie" nominacje otrzymały trzy firmy: belgijski Wabco, polski Open R&D oraz amerykański Eagle Investment Systems. Zwycięzcą okazał się Wabco: we wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym firmy zatrudnienie znajdzie 95 osób. Centrum koncentruje swoje prace nad rozwijaniem technologii związanych z udoskonalaniem systemów samochodów ciężarowych, osobowych oraz autokarów.

Nagroda specjalna w kategorii „Całokształt działalności" została przyznana General Electric. Obecna w Polsce od ponad dwóch dekad firma posiada 5 ośrodków produkcyjnych: w Kłodzku, Łodzi, specjalizujący się w produkcji aparatury elektrotechnicznej zakład w Bielsku – Białej oraz również w Bielsku i Dzierżoniowie - dwie fabryki produkujące części do silników samolotowych. Firma posiada również laboratoria badawcze, w tym centrum inżynieryjne GE EDC, które zostało utworzone wspólnie z Instytutem Lotnictwa. Ponadto, GE Healthcare rozwija otwarte na początku roku w Krakowie centrum IT, które wspiera dział sprzedający sprzęt medyczny.

Po raz pierwszy PAIIZ wyróżniła polskiego inwestora. W kategorii „Ekspansja zagraniczna" zwyciężyła firma SMT Software, która w tym roku powołała w Niemczech swoją spółkę SMT Software Germany, odpowiedzialną za obsługę obecnych klientów i pozyskiwanie nowych odbiorców usług. Na początku w ofercie spółki znajdą się rozwiązania z zakresu realizacji projektów informatycznych oraz outsourcingu IT. Drugą firmą nominowaną w tej kategorii była Grupa Integer – InPost.

Od początku roku PAIIZ zakończyła 50 projektów inwestycyjnych, które stworzą 30 tys. miejsc pracy. Według stanu na połowę grudnia, wartość projektów zakończonych przy udziale PAIIZ jest dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym i wynosi ponad 1,8 mld euro.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków