Aktualizacja: 17.03.2015 15:26 Publikacja: 17.03.2015 15:26
Foto: Bloomberg
Najnowszy raport zatytułowany "Wind Vision: A New Era of Wind Power in the United States" zastępuje podobny dokument opublikowany w 2008 roku przez administrację George'a W. Busha. Wówczas także zakładano, że energia wiatrowa osiągnie próg 20 proc. w 2030 roku. Od tego czasu jednak prywatny kapitał zainwestował w ten sektor około 100 miliardów dolarów. Trzykrotnie wzrosła też produkcja energii wiatrowej. Stąd konieczność nowej ekspertyzy. Jak twierdzą eksperci Departamentu Energetyki, postęp technologiczny sprawił, że energia wiatrowa stała się bardziej niezawodnym i tańszym źródłem energii. Najnowsza prognoza zakłada więc, że w 2050 roku więcej niż co trzeci produkowany w USA kilowat (35 proc.) pochodzić będzie właśnie z tego źródła. Do tego czasu koszt pozyskania prądu z tego źródła ma spaść o 37 proc., co pozostawi w kieszeniach konsumentów oszczędności rzędu 14 miliardów dolarów.
Przywrócony przez Donalda Trumpa do międzynarodowego życia rosyjski reżim, robi wszystko, by zaistnieć w globalnej świadomości jako jej pełnoprawny i potrzebny uczestnik. Właśnie zaproponował Elonowi Muskowi wspólny lot załogowy na Marsa już w 2029 r. Miliarder na razie nie odpowiedział.
Portugalia planowała zastąpić posiadane amerykańskie myśliwce F-16 nowszymi F-35, ale po ostatnich wypowiedziach i działaniach Donalda Trumpa rozważy zakupy od europejskich producentów.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
Kilku rosyjskich bogaczy zostało wykreślonych z listy sankcyjnej Unii Europejskiej. Wciąż jest na niej jednak prawie 2400 osób i firm z Rosji. W tym oligarcha Michaił Fridman, którego usunięcie z listy stanowiło główny element kolejnego szantażu Węgier wobec UE.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Te dane jednak – jak wskazuje branżowe stowarzyszenie skupiające elektrociepłownie – mogą być mylące. Patrząc na liczbę gospodarstw domowych to jednak ciepło systemowe jest najpopularniejszym źródłem ciepła. Rząd zapowiada także walką z tzw. nowym podatkiem od ogrzewania.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Znamy założenia aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Nie różni się w dużym stopniu od wersji z 2020 r. Uaktualnione zostały daty, ujęte nowe technologie, jak SMR.
Najbardziej zaawansowane projekty w regionie Bałtyku związane są z morską energetyką wiatrową.
Zapowiedziana aktualizacja programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej z 2020 r. nie przyniesie większych zmian. Ministerstwo Przemysłu - gospodarz tego procesu - uszczegółowi jednak proces wyboru partnera i lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej.
Zarząd Grupy Tauron spotkał się z samorządowcami z czterech miejscowości, w których spółka ma elektrownie węglowe. Siłownie Jaworzno III, Siersza, Łagisza i Łaziska będą wyłączone z eksploatacji najpóźniej w 2028 r.
Największy globalny sojusz klimatyczny banków poinformował swoich członków, w tym HSBC i Barclays, o możliwości głosowania nad wycofaniem się z obietnicy dostosowania do celów porozumienia paryskiego, które ma ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.
Z roboczych ustaleń z Komisją Europejską wynika, że zgodzi się ona na pomoc publiczną i umowę społeczną dla górnictwa. Na stole leży też kilka innych rzeczy, o których rozmawiamy w kontekście zgody na pomoc publiczną – mówi minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas