Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.05.2015 15:41 Publikacja: 04.05.2015 15:41
Foto: Fotorzepa, Irek Dorozanski Irek Dorozanski
Europejski Urząd Patentowy (EPO) zarejestrował ich 108. Rok wcześniej było ich 95, a dwa lata temu 80. Liczba zarejestrowanych patentów rośnie stale odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. Z zestawienia EPO za lata 2005-2014 wynika, że w pierwszym roku po wejściu naszego kraju do Wspólnoty (2005 r.) było ich tylko 15.
Rosnąca liczba przyznanych patentów wynika z coraz większej liczby polskich zgłoszeń patentowych. Co prawda ich liczba jest wciąż znikoma na tle całej Unii i bardzo daleko nam do takich europejskich gigantów patentowych jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia to jednak Polska jest już liderem Europy Środkowo-Wschodniej jeśli idzie o liczbę patentów zgłaszanych do EPO (i zarejestrowanych zresztą też). W 2014 r. zgłosiliśmy ich 475, drugie Czechy 167, a trzecie Węgry 110. Liczba polskich zgłoszeń prawie stale rośnie odkąd weszliśmy do UE (tylko w 2007 i 2013 r. doszło do spadku liczonego rok do roku). Od 105 zgłoszeń patentów w 2005 r. doszliśmy do 475 w roku ubiegłym. W stosunku do roku 2013 zanotowaliśmy 28 proc. wzrost., a ogółem w ciągu dziesięciu lat liczba zgłoszeń z Polski wzrosła aż o 352 proc. podczas gdy Czechy zanotowały wzrost o 117 proc., a Węgry o 39 proc.
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
W każdą sobotę grudnia i sylwestrowy wieczór warszawiacy mają okazję podziwiać zimowo-świąteczną stolicę z pokładu łodzi.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas