Szybki rozwój gospodarczy Azji oraz malejąca liczba operacji wojskowych przyczyniają się do zmniejszenia wydatków na obronność wśród 50 krajów świata -liderów w dziedzinie obronności.
W latach 2014-2018 USA zredukują swój budżet obronny o 36 mld dolarów, ale i tak kraj ten na obronność będzie wydawał więcej niż Chiny, Rosja, Indie, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska oraz Francja razem wzięte.
Jak wynika z najnowszej, czerwcowej edycji raportu „Global Defense Outlook 2015. Defense and Development" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, dla największych armii na świecie, coraz ważniejsza staje się walka z cyberprzestępczością i inwestycje w badania i rozwój. Według raportu wydatki w dziedzinie obronności w skali całego świata wyniosły w 2014 roku 1,6 biliona dolarów.
Niedoścignione USA, rozpędzona Azja
Raport analizuje światowy rynek inwestycji zbrojeniowych oraz bierze pod lupę wydatki 50 najważniejszych krajów , które odpowiadają za 95 proc. globalnych nakładów na obronę. Według prognozy Deloitte w 2018 roku łączne ,światowe wydatki na zbrojenia sięgną 1,69 biliona dolarów (wzrost o 6 proc.) ale nakłady grupy najważniejszych 50 państw, spadną. - Do tego czasu 26 krajów z grupy TOP 50 zredukuje swoje wydatki na wojsko średnio o 18 mld dolarów rocznie, a 24 z TOP 50 zwiększy je średnio o 102 mld dolarów. USA w latach 2014-2018 zredukują swoje nakłady wojskowe o 36 mld dolarów, ale i tak z budżetem 544 mld dolarów na ten cel, kraj ten będzie przewyższał wydatki kolejnych sześciu krajów z największymi budżetami obronnymi – wyjaśnia Piotr Świętochowski, dyrektor w Dziale Audytu, ekspert ds. przemysłu obronnego Deloitte.