Rolls-Royce inwestuje na Podkarpaciu

Rolls-Royce i Hispano-Suiza wspólnie wybudują na Podkarpaciu nowy zakład produkcyjny, w którym powstawać będą układy przeniesienia napędu do wszystkich silników lotniczych. Budowa fabryki rozpocząć ma się jeszcze w tym roku. Pracę znajdzie ok. 110 osób.

Publikacja: 07.08.2015 13:49

Rolls-Royce inwestuje na Podkarpaciu

Foto: Bloomberg

Jak podały w komunikacie obie firmy, inwestycję realizować będzie powołana w październiku 2014 r. przez koncerny spółka joint venture Aero Gearbox International.

Spółka będzie projektowała, rozwijała, produkowała, a także wspierała użytkowanie układów przeniesienia napędu (ADT) dla wszystkich silników lotniczych przeznaczonych dla samolotów cywilnych, które będą w przyszłości produkowane przez firmę Rolls-Royce.

„Nowe przedsięwzięcie będzie bazować na połączonym doświadczeniu oraz wiedzy spółek-matek, na które składają się możliwości Hispano-Suiza w zakresie projektowania i produkcji układów przeniesienia napędu, a także doświadczenie Rolls-Royce w zakresie projektowania silników oraz integracji zespołów napędowych" - czytamy w komunikacie.

Układy przeniesienia napędu, czasami określane jako skrzynie napędu, są kluczowym elementem silnika z napędem turbinowym umożliwiającym wykorzystanie jego mocy do napędzania takich systemów i urządzeń jak pompy paliwowe i hydrauliczne czy też generatory prądu. Układ przeniesienia napędu przeznaczony dla nowego silnika Trent 7000 będzie jednym z pierwszych produktów Aero Gearbox International.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego rozpocznie się pod koniec 2015 r. Będzie on zlokalizowany w województwie podkarpackim, nie wiadomo jeszcze, w jakim dokładnie miejscu. W tym regionie, w Sędziszowie Małopolskim, swoją fabrykę i centrum logistyczne ma Hispano-Suiza Polska. W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie początkowo około 110 osób, natomiast rozpoczęcie pierwszych dostaw z fabryki jest spodziewane w 2017 r.

Cytowana w komunikacie dyrektor generalny Hispano-Suiza Hélene Moreau-Leroy, pogratulowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania nowej spółki joint venture. „Aero Gearbox International to wyraz kontynuacji długotrwałych relacji pomiędzy naszymi firmami, jej działalność pozwoli firmie Hispano-Suiza utrzymać pozycję globalnego lidera na rynku układów przeniesienia napędu przeznaczonych dla samolotów pasażerskich" - dodała.

Także wiceprezydent Rolls-Royce'a Norbert Arndt jest pewien, że klienci obu firm będą zadowoleni z produktów, jakie wytwarzać będzie nowa spółka.

Rolls-Royce i Hispano-Suiza będą wspólnie zarządzać działalnością Aero Gearbox International. Początkowo spółka zatrudni 60 pracowników pochodzących z obydwu firm-matek, z biur zlokalizowanych w Colombes (w pobliżu Paryża), Derby (Wielka Brytania) i Dahlewitz (Niemcy). Centrala spółki będzie miała siedzibę na terenie Hispano-Suiza w Colombes.

Rolls-Royce jest drugim na świecie pod względem wielkości producentem silników na potrzeby lotnictwa cywilnego. Dostarcza je do ponad 500 linii lotniczych. W Polsce posiada oddziały w Gdyni, Gniewie i Krakowie, zatrudnia w nich ponad 300 osób.

Hispano-Suiza jest częścią francuskiej Grupy Safran skupiającej wiodące firmy przemysłu lotniczego i kosmicznego na całym świecie.

Polski zakład funkcjonuje w Sędziszowie Małopolskim od 2001 r., specjalizuje się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing. W zakładzie powstaje również ponad 400 rodzajów komponentów do gondoli silnikowych.

Obecnie Hispano-Suiza Polska zatrudnia prawie 600 osób, w ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje stworzyć ok. 250 miejsc pracy, z czego ponad 200 w swojej nowej fabryce, której budowa ma się rozpocząć w tym roku.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne