Dobre perspektywy dla farmacji

W latach 2015-2019 wydatki przeznaczone na opiekę zdrowotną wzrosną na świecie średnio o 4,3 proc.

Publikacja: 11.02.2016 13:31

Dobre perspektywy dla farmacji

Foto: 123rf.com

Tak szacuje firma doradcza Deloitte w raporcie „2016 Global life sciences outlook. Moving forward with cautious optimism".

Sprostać wyzwaniom

Prognozowane zwiększone przychody firm farmaceutycznych, a także tych związanych z nowoczesnymi technologiami medycznymi to efekt zarówno starzenia się społeczeństwa, jak również rozwoju na rynkach wschodzących. W 2019 roku niemal co dziewiąta osoba osiągnie wiek powyżej 65 lat - w Europie Zachodniej będzie to już 21 proc. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wydłuży się również długość życia: z 72,3 lat w 2014 roku do 73,3 lat w roku 2019.

Z innego raportu, „Sektor farmaceutyczny i med-tech", autorstwa DNB Bank Polska i firmy Deloitte, wynika, że Polacy wydają rocznie na leki średnio 139 euro na osobę. Stanowi to ok. 21 proc. wszystkich wydatków związanych z ochroną zdrowia. Obywatel Francji przeznacza każdego roku na farmaceutyki aż 549 euro, niewiele mniej wydaje się w Niemczech - 510 euro.

Zmiany w Polsce

Ministerstwo Zdrowia planuje już efektywniejsze rozwiązania w zakresie wyceny technologii lekowych w systemie refundacji. Dotyczy to głównie optymalizacji wydatków na ochronę zdrowia, które nie ograniczałyby możliwości pacjentów w korzystaniu z nowoczesnej medycyny.

- Zapowiadane zmiany, które mają dotyczyć m.in. negocjacji refundacyjnych, powinny być szczególnie korzystne dla firm innowacyjnych, zainteresowanych wprowadzeniem do refundacji nowych i ważnych, lecz jednocześnie równie często kosztowych technologii lekowych - uważa Bartosz Michalski, Lider zespołu farmaceutycznego i ochrony zdrowia w kancelarii Deloitte Legal.

Coś za coś

Rynek biotechnologiczny może pochwalić się stabilną sytuacją. W 2015 roku sektor wygenerował przychody w wysokości 311 mld dolarów - to ponad 7-proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Leki i szczepionki nowej generacji będą cieszyć się oraz większą popularnością w najbliższych latach. Równocześnie innowacje będą też sporo kosztować pacjentów. Ceny nowoczesnych leków nadal będą wysokie.

- Firmy farmaceutyczne będą napotykać silną presję ze strony płatników publicznych i prywatnych na uzasadnianie proponowanej ceny. Presję tę dodatkowo wzmocni postępująca globalizacja służby zdrowia – ocenia Bartosz Michalski. Sektor farmaceutyczny to jeden z najbardziej dochodowych i konkurencyjnych branż na świecie. Eksperci Deloitte szacują, że w 2019 roku osiągnie on przychody o wartości nawet 1,4 bln dolarów, podczas gdy w roku ubiegłym było to 1,11 bln dolarów.

Tak szacuje firma doradcza Deloitte w raporcie „2016 Global life sciences outlook. Moving forward with cautious optimism".

Sprostać wyzwaniom

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie