Kierowany jest on do innowacyjnych twórców. W PARP tłumaczą, że to szczególna okazja, by zaprezentować i wypromować osiągnięcia, które mają realny wpływ na rozwój innowacyjności polskiej gospodarki, a tym samym dołączyć do grona laureatów poprzednich edycji, m.in. autorów projektu C-Eye (rehabilitacja mózgu poprzez kanał wzrokowy), wielomodułowej maszyny nowej generacji do ochrony obszarów wodno-błotnych (dzieło Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych z Poznania) czy kombajnu ścianowego (opracowany przez firmy Komag z Gliwic i Kopex z Zabrza).
W konkursie mogą wziąć udział autorzy nowych, innowacyjnych produktów, których projekt jest doprowadzony do etapu prac wdrożeniowych (projekt niewdrożony) lub został wdrożony nie wcześniej niż 21 miesięcy przed datą zgłoszenia (projekt wdrożony). Nagrody w konkursie przyznawane będą w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy, produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca. Organizator przewiduje również przyznanie nagród specjalnych za projekt zgłoszony przez firmę typu spin-off, projekt z branży ICT, a także za projekt w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w procesie oceny zgłoszonych rozwiązań.
W kapitule konkursu znajdą się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy laureaci poprzednich edycji konkursu.