#RZECZoBIZNESIE: Bartosz Kwiatkowski: Uber może pomóc Europie

Według KE gospodarka współdzielenia jest dla Europy kolejną szansą i bodźcem po niepowodzeniu wdrożenia strategii lizbońskiej - mówi Bartosz Kwiatkowski, ekspert PwC.

Aktualizacja: 02.06.2016 14:43 Publikacja: 02.06.2016 14:16

#RZECZoBIZNESIE: Bartosz Kwiatkowski: Uber może pomóc Europie

Foto: Rzeczpospolita

Komisja Europejska widzi, że w Europie jest wiele firm, które można zaliczyć do gospodarki współdzielenia i widzi, że jest szansa aby uczynić z tego nowego kanału siłę napędową europejskiej gospodarki. - To może być nowy impuls rozwojowy dla europejskich gospodarek - podkreśla Bartosz Kwiatkowski.

Komisja czuje też, że walka z tymi firmami to walka z wiatrakami. Poza tym nacisk klientów na to by pozwolić im działać jest bardzo mocny.

W dużych metropoliach na przykład w Nowym Jorku taksówkarze przechodzą do Ubera – podkreśla Kwiatkowski, znacznie spadają też ceny przewozów.

W stolicy Teksasu Austin po zakazie działalności Ubera mieszkańcy sami, oddolnie zaczęli organizować alternatywne formy przewozów. - Nie da się już wrócić do czasów sprzed platform gospodarki współdzielnej - uważa ekspert PwC.

To samo dotyczy też rynku hotelowego czy spożywczego. Są też zagrożenia związane z odpowiedzialnością za współpracowników Ubera czy airbnb. - Jest kilka dużych wyzwań stojących przed sektorem gospodarki współdzielonej - podkreśla Bartosz Kwiatkowski, i kwestia ubezpieczania i odpowiedzialności jest jedna z nich.

Ile wart jest ten rynek? Polska jest trzecim największym rynkiem dla tych usług w Europie. Globalny rynek tych usług wzrośnie do 2020 roku wzroście około 20-krotnie Obecnie w europie wartość transakcji w tym sektorze wynosi rocznie ponad 30 mld dolarów.

Dzięki gospodarce współdzielonej usługi transportowe czy hotelowe są bardziej dostępne dla osób o mniej zasobnych portfelach, głownie młodych. Daje też większą szansę wejścia na rynek nowym podmiotom, które w normalnych warunkach nie miałyby możliwości zaistnienia.

Biznes
Na Pomorzu przerzut wojsk ma być łatwiejszy
Biznes
Człowiek ze złotym klozetem, czyli korupcja w rosyjskiej drogówce
Biznes
Zełenski spotka się z Putinem. Chiny i USA na drodze do porozumienia?
Biznes
Wyszukiwarka Google już nie taka popularna. Co zrobi gigant?
Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem