Fundusz CtW Investment, agencja doradzająca inwestorom jak głosować w kwestiach zarządzania Proxinvest i zrzeszenie powierników funduszy emerytalnych RAIR zwróciły się do AMF z takim wnioskiem na 2 tygodnie przed WZA Renaulta, przewidzianym na 15 czerwca w Paryżu.

„Dla zapewnienia przejrzystego zarządzania sojuszem, aby było zgodne z najlepiej pojętymi praktykami uważamy za konieczne podjęcie śledztwa celem zapewnienia respektowania praw akcjonariuszy Renaulta. Wszczęcie tego śledztwa zależy teraz od decyzji służb AMF" — poinformowano w 24. stronicowym liście skierowanym do AMF.

Akcjonariusze wytykają brak przejrzystości w strukturze sojuszu i konflikt interesów wynikający z tego, że Carlos Ghosn jest jednocześnie szefem Renaulta i Nissana, w którym francuska grupa ma 44,04 proc., przewodniczącym rady nadzorczej w Mitsubishi oraz spółki holdingowej RNBV. Kwestia zarządzania była już przyczyną kryzysu w 2015 r. między Renaultem i skarbem państwa Francji z powodu akcji o podwójnym prawie głosu.

Autorzy pisma zarzucili grupie Renault, że nie poinformowała odpowiednio udziałowców o transferze procedury podejmowania decyzji do spółki j. v. Renault-Nissan BV (RNBV) i o procedurze przedłużenia tych uprawnień w 2012 r. o dalsze 10 lat.

Inicjatywa udziałowców pojawia się w trudnym czasie dla Ghosna (63 lata), którego pakiet uposażeń został w 2016 r. zakwestionowany przez udziałowców, a teraz czeka go nowe głosowanie w tej sprawie na WZA. Skarb państwa mający w Renault prawie 20 proc. wskazał przed wyborami prezydenckimi, że będzie chyba głosować przeciwko łącznym zarobkom Ghosna, które wyniosły 15,6 mln euro w 2016 r.