#RZECZoBIZNESIE: Robert Rusak: Postawmy na sprzęt medyczny jak Irlandia

Zaczęło się tam od fabryk, od zachęt podatkowych, a dzisiaj jest to samonapędzający się interes na którym wygrywają nie tylko korporacje – mówi Robert Rusak, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, gość Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 14.08.2017 13:18 Publikacja: 14.08.2017 12:32

#RZECZoBIZNESIE: Robert Rusak: Postawmy na sprzęt medyczny jak Irlandia

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że sprzęt medyczny rozwija się bardzo prężnie i jest to szalenie innowacyjny biznes.

- Polska stawia na innowacyjną gospodarkę, a branża wyrobów medycznych jest obszarem, który powinien być wzięty pod uwagę – mówił Rusak.

Zaznaczył, że w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED innowacyjność jest reprezentowana bardzo szeroko poprzez duże korporacje i lokalne biznesy.

- Jeśli chodzi o polską część tego biznesu, to silną reprezentację ma tzw. zaopatrzenie indywidualne. Wszystkie wyroby medyczne, które możemy kupić w sklepie medycznym, poczynając od wózków inwalidzkich, ortez itd. Dla przykładu, katalog wózków inwalidzkich u jednego z producentów ma kilka tysięcy pozycji – tłumaczył gość.

Dodał, że jest bardzo dużo startupów, młodych naukowców, którzy wymyślają świetne rzeczy, którymi można pochwalić się również na świecie.

- Bardzo dużo urządzeń peryferyjnych pojawia się do smartfonów. Mogą być wsparciem dla lekarzy przy diagnostyce, lub dla pacjentów – mówił Rusak.

Gość podkreślił, że ten innowacyjny przemysł wymaga wsparcia, nie tylko finansowego, ale również legislacyjnego.

- Trwają zaawansowane prace legislacyjne w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Nauki. Jest program „Start in Poland” z pulą 3 mld zł. Przygotowywane są zachęty inwestorskie jak zwrot do 150 proc. nakładów poniesionych na badania i rozwój – tłumaczył.

- Jednym z pomysłów jest stworzenie Agencji Badań Medycznych. Ta organizacja miałaby skupiać większość kluczowych badań i rejestrów medycznych – dodał.

Rusak zaznaczył, że przykłady z Europy i świata pokazują, iż inwestowanie w innowacyjność się opłaca.

Podkreślił, że duży sprzęt od wielkich koncernów do przeznaczenia szpitalnego bardzo często produkowany jest na polskich podzespołach.

- Nasi przedsiębiorcy oferują bardzo dużo rozwiązań, które są implementowane w bardzo zaawansowane urządzenia – tłumaczył.

- W mniejszej skali też produkujemy ciekawe rozwiązania diagnostyczne, jednak skala biznesu ma duże znaczenie – dodał.

Dodał, że mamy kilka firm, które w Polsce produkują sprzęt, który jest implantowany podczas zabiegów.

- To wszystko dzieje się po cichu, bo ta branża się nie reklamuje i nie szuka rozgłosu w taki sposób jak branża farmaceutyczna - ocenił Rusak.

Irlandia to był kraj rolniczy, który postawił na innowacje. Tam się dokonało, to o czym u nas dopiero się mówi.

- W Irlandii była bardzo silna wola polityczna i zaangażowanie od strony regulatora. Tam podatek korporacyjny wynosi 12,5 proc. Pierwsze fabryki farmaceutyczne zostały zakładane z końcem lat 70. Największy boom i rozwój to koniec lat 80. i lata 90. Dzisiaj ok. 400 firm ma swoje fabryki, centra naukowo badawcze, a nawet siedziby w Irlandii. 18 na 25 największy korporacji medycznych jest ulokowana w Irlandii - tłumaczył Rusak.

- Zaczęło się od fabryk, od zachęt podatkowych, a dzisiaj jest to samonapędzający się interes na którym wygrywają nie tylko korporacje. 25 proc. światowego zapotrzebowania na sprzęt medyczny ,wykorzystywany podczas zabiegów szpitalnych, pochodzi z Irlandii. 80 proc. stentów, wykorzystywanych podczas zabiegów kardiologicznych, jest produkowanych w Irlandii – dodał.

Gość przyznał, że sprzęt medyczny rozwija się bardzo prężnie i jest to szalenie innowacyjny biznes.

- Polska stawia na innowacyjną gospodarkę, a branża wyrobów medycznych jest obszarem, który powinien być wzięty pod uwagę – mówił Rusak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił