Pro bono: jest wielu prawników z wielkim sercem

Znamy już nominowanych do tytułu Prawnik Pro Bono. Zwycięzcę poznamy 23 kwietnia.

Aktualizacja: 03.04.2018 08:11 Publikacja: 03.04.2018 07:49

Pro bono: jest wielu prawników z wielkim sercem

Foto: AdobeStock

To już XV edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą".

Wśród 24 zgłoszonych kandydatów dominują adwokaci i radcy prawni. Jest też doradca podatkowy oraz trzech prawników, w tym jeden pracownik naukowy.

Niektóre osoby otrzymały po kilka nominacji. Większość z dużych miast. W przeciwieństwie jednak do ubiegłego roku pojawiły się również nominacje osób z mniejszych miejscowości, a mianowicie: Łańcuta, Niechanowa oraz Kalet.

Większość nominacji pochodzi od organizacji pozarządowych. Są także od osób fizycznych, jedna z nich od mieszkańców kamienicy przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie oraz z biura poselskiego. Swoich kandydatów przesłała też grupa nauczycieli z Zabrza oraz kilka kancelarii prawnych.

Mariusz Filipek, radca prawny związany z Lublinem, otrzymał aż cztery nominacje. Współpracuje m.in. z Centrum Pro Bono, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Europejska Manufaktura Wiedzy. Lista organizacji, z którymi współpracuje, jest bardzo długa. Jest aktywnym działaczem społecznym, świadczy też bezpłatną pomoc prawną. Prowadzi warsztaty prawnicze dla studentów medycyny. Jego kancelaria objęła patronatem klasy prawnicze w jednym z liceów w Lublinie.

Wśród zgłoszonych jest też Beata Siemieniako, prawniczka z Warszawy. Współpracuje z Komitetem Obrony Lokatorów. Od 2014 r. lokatorom w trudnej sytuacji mieszkaniowej udziela bezpłatnych porad prawnych oraz reprezentuje ich przed sądami. Wielokrotnie zabierała głos w debacie publicznej nad prawami człowieka, stanem sądownictwa, prawem do mieszkania.

Z kolei Karolina Zabłocka-Ciemny jest adwokatem z Niechanowa. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Stowarzyszenie Ziemi Gnieźnieńskiej oraz Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej. Udziela bezpłatnych porad, reprezentuje w sprawach, w których dochodziło do przemocy fizycznej lub psychicznej. Prowadzi również lekcje o prawie dla dzieci i młodzieży.

Trójka adwokatów z Katowic Natalia Kima-Piotrowska, Bartłomiej Piotrowski oraz Jarosław Pawłowski otrzymali nominację za zaangażowanie się pro bono w obronę nauczycielek Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu, które w dniu ogólnopolskiego strajku kobiet przyszły do pracy ubrane na czarno, a podczas przerwy zrobiły sobie zdjęcie i umieściły je na profilu na Facebooku.

Rzecznik dyscyplinarny postawił im zarzuty naruszenia godności nauczyciela. Adwokaci reprezentowali nauczycielki w postępowaniu przez komisją dyscyplinarną Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wszystkie zostały uniewinnione.

W następnym etapie konkursu spośród zgłoszonych osób zostaną wybrane trzy. Jedna z nich będzie uhonorowana 23 kwietnia tytułem Prawnik Pro Bono, a dwie pozostałe otrzymają wyróżnienia.

W skład kapituły dwuetapowego konkursu Prawnik Pro Bono wchodzą między innymi: prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, członek zarządu FUPP, a także laureaci poprzednich edycji.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23 kwietnia razem z ogłoszeniem rankingu kancelarii prawnych. W 2017 r. laur zwycięzcy przypadł Sylwii Gregorczyk-Abram, adwokatce z Warszawy.

To już XV edycja konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą".

Wśród 24 zgłoszonych kandydatów dominują adwokaci i radcy prawni. Jest też doradca podatkowy oraz trzech prawników, w tym jeden pracownik naukowy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej