Bunt litewskich banków

Asocjacja Banków Litwy wystąpiła do prezydenta o zawetowanie decyzji parlamentu o podwyższeniu podatku od bankowych zysków. Szefowie banków uważają, że nowe prawo łamie Konstytucję.

Aktualizacja: 17.12.2019 16:36 Publikacja: 17.12.2019 14:31

Bunt litewskich banków

Foto: Bloomberg

Mantas Zalatorius przewodniczący Asocjacji Banków Litwy poinformował dziś, że organizacja wystąpiła do prezydenta Gitanasa Nausedy o zawetowanie uchylonego przez Sejm podniesienia o 5 pkt. proc. podatku od zysku banków i instytucji kredytowych. W ocenie bankierów, podwyżka stanowi złamanie Konstytucji Republiki Litewskiej, gdyż dotyczy wyłącznie banków.

- W ocenie prawników, z którymi się konsultowaliśmy, podwyżka podatku narusza artykuł 29 Konstytucji. Zapisana w nim została zasada równości wszystkich osób wobec prawa. Dlatego prosimy prezydenta o zapoznanie się z naszymi argumentami i zawetowanie ustawy- mówił Zalatorius, cytowany przez agencję BNS.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Banki
Gołębia RPP coraz mniej lęka się inflacji i tnie stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem