Mantas Zalatorius przewodniczący Asocjacji Banków Litwy poinformował dziś, że organizacja wystąpiła do prezydenta Gitanasa Nausedy o zawetowanie uchylonego przez Sejm podniesienia o 5 pkt. proc. podatku od zysku banków i instytucji kredytowych. W ocenie bankierów, podwyżka stanowi złamanie Konstytucji Republiki Litewskiej, gdyż dotyczy wyłącznie banków.

- W ocenie prawników, z którymi się konsultowaliśmy, podwyżka podatku narusza artykuł 29 Konstytucji. Zapisana w nim została zasada równości wszystkich osób wobec prawa. Dlatego prosimy prezydenta o zapoznanie się z naszymi argumentami i zawetowanie ustawy- mówił Zalatorius, cytowany przez agencję BNS.

We wtorek Sejm Litwy przegłosował podwyżkę od nowego roku podatku od bankowych zysków z 15 proc. do 20 proc. Każdy bank czy organizacja kredytowa zapłaci go przy zysku netto powyżej 2 mln euro. Obecnie wszystkie podmioty prawne, w tym banki płacą podatek 15-procentowy.

Przedstawiając nowelizację w Sejmie, minister finansów Wilius Szapoka tłumaczył, że wyższe opodatkowanie banków da dodatkowe 20 mln euro do budżetu państwa. Rząd chciał, by wyższa stawka obowiązywała banki z aktywami od 2 mln euro. Jednak eksperci skrytykowali ten pomysł i ostatecznie stanęło na zysku netto.

W 2018 r wszystkie banki Litwy zarobiły na czysto 334,5 mln euro.