Aż 200 chętnych do władz PKO BP. Skąd takie zainteresowanie?

PKO BP jest największym bankiem w Polsce, zasiadanie w jego zarządzie może być kwestią prestiżową – komentują analitycy.

Publikacja: 04.03.2024 12:37

Aż 200 chętnych do władz PKO BP

Aż 200 chętnych do władz PKO BP

Foto: Bloomberg

W konkursie na prezesa i wiceprezesów zarządu PKO Banku Polskiego zgłosiło się łącznie dwustu kandydatów – poinformowała Rada Nadzorcza banku.

Konkurs w PKO BP: 200 chętnych na prezesa

Do obsadzenia jest nawet dziewięć stanowisk, bo tyle — zgodnie z regulaminem — może liczyć zarząd PKO BP. W przeliczeniu na jedno miejsce przypada więc 22 kandydatów, co już nie jest aż tak imponującą liczbą. Niemniej i tak można powiedzieć, że konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z czego to wynika?

Czytaj więcej

Kolejka chętnych do zarządu Orlenu

– PKO BP jest liderem rynku w Polsce, jest także jednym z największych banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kierowanie takim podmiotem to nie tylko interesująca, ale i prestiżowa, posada – komentuje Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku. – Do tego sam konkurs jest też pewną zmianą na rynku, wcześniej nabory na prezesa czy wiceprezesów nie były prowadzone w formule otwartego postępowania – przypomina Konarski.

Kto zostanie prezesem PKO PB

– Skąd tylu chętnych do władz PKO BP? Główne przyczyny to prestiż tych stanowisk, ambicja poszczególnych osób, by wnieść swój wkład do rozwoju największego banku w Polsce. I może wynagrodzenie – dodaje też Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities.

Jeśli chodzi o same wynagrodzenia członków zarządu PKO BP, to są one niższe niż w największych bankach prywatnych, ale sięgają łącznie do 2-3 mln zł rocznie.

Czytaj więcej

Borys Budka odpiera zarzuty dotyczące konkursów na prezesów spółek

PKO BP w komunikacie przypomina, że konkurs na prezesa i wiceprezesów jest skierowany do wszystkich menadżerów spełniających kryteria pozwalające na ubieganie się o najwyższe stanowiska zarządcze. A nieoficjalnie wiadomo, że w konkursie wzięli udział i menadżerowie obecnie pracujący w PKO BP, jak i spoza tego banku.

Kolejnym etapem rekrutacji, po przeanalizowaniu dokumentów pod kątem wymogów formalnych i merytorycznych, będą rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, które zostaną przeprowadzone przez Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej – podaje też bank. A ostateczny wybór nowego prezesa oraz wiceprezesów PKO BP ma zostać ogłoszony bez zbędnej zwłoki.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”