Austriacki bank traci część zysków w Rosji, ale nie zamierza opuszczać rynku

Raiffeisenbank - wpisany na listę międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny, odnotował gwałtowny spadek zysków z działalności w Rosji. Wciąż jednak bardzo dobrze tam zarabia i pozostaje finansowym oknem na świat dla Kremla.

Publikacja: 31.01.2024 17:32

Austriacki bank traci część zysków w Rosji, ale nie zamierza opuszczać rynku

Foto: Bloomberg

Austriacka grupa Raiffeisenbank International (RBI) zmniejszyła o 50 proc. swój udział w rosyjskim rynku płatności w stosunku do szczytowego poziomu w 2022 r. Wielkość przelewów wróciła do poziomu sprzed rosyjskiej wojny - wynika z prezentacji RBI na temat wstępnych wyników finansowych za 2023 rok, do której dotarła gazeta RBK.

W Rosji Austriacy działają poprzez swoją spółkę zależną Raiffeisenbank. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Austriacy nie opuścili Rosji, jak zrobiły to inne banki zagraniczne. Od wiosny 2023 roku pod naciskiem EBC i międzynarodowej opinii publicznej, RBI „pracuje nad scenariuszami likwidacji rosyjskiego biznesu”, uwzględniając zarówno sprzedaż spółki zależnej, jak i wycofanie tego aktywa z grupy (spin-off).

Co z tej pracy wynikło, nie wiadomo. W prezentacji nie ma żadnych nowych informacji na temat postępów Raiffeisenbanku w sprawie opuszczenia Rosji. I nic dziwnego. Od rozpętanej przez Kreml wojny, Austriacy zarabiają w Rosji najwięcej w historii.

Czytaj więcej

Rosjanie przechodzą na gotówkę, wojna oczyszcza konta

Sankcje pomogły Raiffeisenbankowi w Rosji

W 2022 roku, na tle sankcji wobec największych rosyjskich instytucji kredytowych, Raiffeisenbank zauważalnie wzmocnił swoją pozycję na rynku płatniczym: mógł realizować przelewy transgraniczne w dolarach i euro, a także nie tracił relacji korespondencyjnych z bankami za granicą, gdyż działało to za pośrednictwem macierzystego Raiffeisenbanku. W lutym 2023 r. rosyjski Raiffeisenbank odpowiadał za 40–50 proc. wszystkich płatności między Rosją a resztą świata – napisał „Financial Times”.

Po tym jak bank został wpisany na czarną listę sponsorów rosyjskiej wojny i po żądaniu Europejskiego Banku Centralnego, opuszczenia Rosji, wiosną 2023 roku RBI ogłosił zamknięcie rachunków korespondencyjnych wszystkich rosyjskich banków z wyjątkiem swojej spółki zależnej.

Było to częścią planu grupy mającego na celu ograniczenie działalności w Rosji. W ciągu ostatniego roku sam Raiffeisenbank szybko powetował sobie jednak straty na przelewach. Wprowadził 50 proc. prowizję za przelewy dolarowe z innych banków i ograniczył płatności wychodzące w euro do niektórych krajów.

W styczniu 2024 r. Raiffeisenbank ponad trzykrotnie podniósł maksymalną prowizję za przelewy walutowe do innych instytucji kredytowych, do 1000 dolarów i 1000 euro.

Mniej, ale więcej

W 2022 roku rosyjska spółka zależna zapewniła 54 proc. całkowitego zysku RBI (3,8 mld euro), stając się najbardziej rentownym bankiem terytorialnym austriackiej grupy. W 2023 roku Raiffeisen przestał osiągać rekordowe przychody z działalności w Rosji, zwłaszcza prowizje od transakcji i operacji walutowych.

Jak wynika z prezentacji RBI, dochody netto Raiffeisenbanku z prowizji spadały z kwartału na kwartał przez cały ubiegły rok – z 496 mln euro w okresie styczeń-marzec do 186 mln euro w październiku-grudniu.

Na koniec IV kwartału ta pozycja przychodów zmniejszyła się 3,8-krotnie w ujęciu rocznym. Za cały rok 2023 dochody netto Raiffeisenbanku z prowizji wyniosły 1,15 miliarda euro, czyli o 42,6 proc. mniej niż rekordowy rok 2022. Są one jednak nadal znacznie wyższe niż poziomy z 2021 r.: Wówczas kwotę za 12 miesięcy szacowano na 420 mln euro.

Zysk netto rosyjskiego Raiffeisenbanku na koniec 2023 r. spadł o 34,8 proc., do 1,34 mld euro. To jednak i tak niemal trzy razy więcej aniżeli Austriacy zarobili w Rosji w 2021 r., kiedy wynik finansowy wyniósł 474 mln euro.

O ile w 2022 roku wyniki rosyjskiej spółki zależnej wzmocniły wskaźniki RBI, to teraz grupa wskazuje na zmniejszenie tego efektu. Przykładowo, wynik z tytułu prowizji (obejmujący dochody z operacji walutowych, usług płatniczych, rozliczeń, działalności kredytowej i gwarancyjnej) wzrósł w okresie od drugiego do czwartego kwartału ubiegłego roku, jeśli wykluczymy wpływ działalności w Rosji i na Białorusi, wynika z prezentacja RBI.

Na poziomie grupy wynik z tytułu prowizji netto za 2023 r. spadł o 21,6 proc. do 3,04 mld euro, a skonsolidowany zysk netto Raiffeisenbank International wyniósł 2,39 mld euro, czyli o 34 proc. mniej niż wynik za rok 2022.

Natomiast udział rosyjskiej spółki zależnej w ostatecznym wyniku jeszcze się zwiększył - sięga 56 procent.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”