Ta pożyczka ma wspierać Credit Suisse "w podejmowaniu potrzebnych kroków prowadzących do stworzenia prostszego i bardziej skoncentrowanego banku skupiającego się na potrzebach klientów". Credit Suisse zapowiedział również, że wykupi 3 mld dolarów swojego długu.

Czytaj więcej

Credit Suisse przeraził banki i inwestorów

"Credit Suisse spełnia wymagania kapitałowe i płynnościowe nałożone na banki systemowo ważne" - zapewnia w komunikacie SNB.

Pożyczka "prewencyjnie wzmacniająca płynność" ma za zadanie uspokoić inwestorów, po tym jak w trakcie środowej sesji akcje Credit Suisse straciły 24 proc. Środowa przecena była reakcją na deklarację Saudi National Banku (największego udziałowca Credit Suisse), że nie ma on zamiaru zwiększać swoich inwestycji w tym szwajcarskim banku. W czwartek rano również Saudi National Bank próbował uspokajać inwestorów. - Jeśli przyjrzymy się nawet temu, co powiedział SNB o współczynnikach kapitałowych Credit Suisse, to oni są solidni a wszystko jest w porządku. Myślę, że nie potrzebują więcej kapitału - stwierdził w rozmowie z CNBC Ammar Al Khudairy, przewodniczący rady dyrektorów Saudi National Banku.

Czytaj więcej

Szwajcarski bank centralny gotowy na wsparcie Credit Suisse

Kryzys wokół Credit Suisse poważnie zaniepokoił jednak regulatorów, również poza Szwajcarią. W środę wieczorem rozmowy z SNB prowadził w tej sprawie Bank Anglii.