Credit Suisse dostanie gigantyczną pożyczkę. Ma uspokoić inwestorów

Bank Credit Suisse ogłosił, że dostanie 50 mld franków pożyczki ze Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB ). W swoim komunikacie podkreślił, że ma ona "prewencyjnie wzmocnić jego płynność". Akcje Credit Suisse zyskiwały ponad 30 proc. na początku czwartkowej sesji.

Publikacja: 16.03.2023 08:29

Siedziba Credit Suisse w Zurychu

Siedziba Credit Suisse w Zurychu

Foto: Bloomberg

Ta pożyczka ma wspierać Credit Suisse "w podejmowaniu potrzebnych kroków prowadzących do stworzenia prostszego i bardziej skoncentrowanego banku skupiającego się na potrzebach klientów". Credit Suisse zapowiedział również, że wykupi 3 mld dolarów swojego długu.

Czytaj więcej

Credit Suisse przeraził banki i inwestorów

"Credit Suisse spełnia wymagania kapitałowe i płynnościowe nałożone na banki systemowo ważne" - zapewnia w komunikacie SNB.

Pożyczka "prewencyjnie wzmacniająca płynność" ma za zadanie uspokoić inwestorów, po tym jak w trakcie środowej sesji akcje Credit Suisse straciły 24 proc. Środowa przecena była reakcją na deklarację Saudi National Banku (największego udziałowca Credit Suisse), że nie ma on zamiaru zwiększać swoich inwestycji w tym szwajcarskim banku. W czwartek rano również Saudi National Bank próbował uspokajać inwestorów. - Jeśli przyjrzymy się nawet temu, co powiedział SNB o współczynnikach kapitałowych Credit Suisse, to oni są solidni a wszystko jest w porządku. Myślę, że nie potrzebują więcej kapitału - stwierdził w rozmowie z CNBC Ammar Al Khudairy, przewodniczący rady dyrektorów Saudi National Banku.

Czytaj więcej

Szwajcarski bank centralny gotowy na wsparcie Credit Suisse

Kryzys wokół Credit Suisse poważnie zaniepokoił jednak regulatorów, również poza Szwajcarią. W środę wieczorem rozmowy z SNB prowadził w tej sprawie Bank Anglii.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym