Prokuratorzy, śledczy podatkowi i policjanci przeszukują siedzibę Deutsche Banku we Frankfurcie. Urzędnicy przeszukali także prywatne domy 10 podejrzanych. Przeszukania są prowadzone w ramach trwającego pięć lat śledztwa w sprawie oszustw podatkowych. Postępowanie dotyczy około 80 osób – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Deutsche Bank zabrał z Rosji blisko tysiąc informatyków

Przeszukaniem zajmuje się prokuratura w Kolonii. Rzeczniczka poinformowała, że przeszukania prowadzone są przeciwko bankowi we Frankfurcie nad Menem i innym spółkom grupy, a także przeciwko firmie audytorskiej. Ponadto przeszukiwane są prywatne domy dziesięciu podejrzanych. -Środki te są związane z transakcjami cum-ex będącymi przedmiotem postępowania oraz powiązanymi modelami uchylania się od opodatkowania — poinformowała cytowana przez "Handelsblatt" rzeczniczka prokuratury.

W operacjach cum-ex chodzi o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych, który de facto został zapłacony tylko raz.

Deutsche Bank zapewnił, że współpracuje z organem śledczymi od 2017 roku w tej sprawie i zamierza nadal udzielać pełnych wyjaśnień. Prezes Christian Sewing, stara się oczyścić reputację banku, odkąd objął stanowisko w 2018 roku. Na początku tego roku prokuratorzy przeprowadzili nalot na Deutsche Bank i jego jednostkę zarządzania aktywami DWS w związku z zarzutami wprowadzania inwestorów w błąd na temat „zielonych” inwestycji.