O migracji rosyjskich informatyków niemieckiego banku dowiedział się Financial Times (FT). W Rosji w banku pracowało około 1,5 tys. informatyków, biura znajdowały się w Moskwie i Petersburgu. Po rozpętaniu wojny przez Putina, Deutsche Bank zaoferował wszystkim swoim pracownikom w Rosji możliwość przeniesienia się do Niemiec.

Zgodziła się ponad połowa, a większość z nich już się przeprowadziła, mówią źródła FT. Łącznie putinowską Rosję opuściło około 2000 osób związanych z DB, w tym pracownicy banku i ich rodziny, a także ich zwierzęta domowe.

Wielu przyleciało do Niemiec przez Finlandię, podają źródła. Jeden z nich zauważył, że Deutsche Bank próbował „pracować w ramach istniejącego rosyjskiego prawa”, aby „nikt nie był zagrożony”. Ponieważ dokumenty do przeprowadzki zostały przygotowane wcześniej, pracownicy mogli przystąpić do pracy natychmiast po przyjeździe.

Czytaj więcej

Biznes z Niemiec i Austrii popiera embargo na rosyjski gaz… ale nie teraz

Nie wiadomo, co stanie się z pozostałymi w Rosji informatykami Deutsche Banku. „Wciąż rozważamy opcje” – powiedział brytyjskiej gazecie jeden z wyższych menedżerów banku.

Deutsche Bank zamknął swoją działalność w Rosji w marcu. W kwietniu niemiecki bank wyłączył konta w euro kilku rosyjskich banków. Rosyjskie media państwowe rozpisywały się, jak wielkie straty poniosą zachodnie banki opuszczające federację. Pomimo to zysk Deutsche Banku za I kwartał 2022 r. okazał się najlepszy od dziewięciu lat: wzrósł o 18 proc., do 1,2 mld euro.