Analitycy Goldman Sachs obniżyli ceny docelowe dla banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej po uwzględnieniu scenariuszy makroekonomicznych po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wycena akcji PKO BP została obniżona o 15 proc., do 23 zł (obecny kurs na GPW oscyluje wokół 23,6 zł), Pekao o 10 proc. do 117 zł (bieżący kurs to 138 zł), a cena docelowa walorów BZ WBK została zredukowana o 15 proc. do 195 zł (kurs sięga 262 zł).

Ceny docelowe akcji Pekao i BZ WBK są wyraźnie wyższe niż obecne ich kursy giełdowe, więc Goldman Sachs rekomenduje "sprzedaj" dla tych dwóch banków oraz dla mBanku. Z kolei dla PKO BP i Banku Handlowego utrzymano zalecenie „neutralnie". Słaba ocena analityków wynika z presji na rentowność sektora i zwiększoną niepewność polityczną w Polsce. Lekko podnieśli prognozowany wzrost kosztów banków z powodu ewentualnych wyższych kosztów przewalutowania kredytów frankowych po umocnieniu franka szwajcarskiego względem złotego.

Goldman Sachs podtrzymał rekomendacje "neutralnie" dla czeskich banków Komercni Banka i Moneta, obniżając ceny docelowe o odpowiednio 13 proc. i 8 proc. Rekomenduje też "neutralnie" dla węgierskiego OTP, obniżając wycenę banku o 11 proc.

Jest też pozytywna rekomendacja, tym razem od analityków DM BZ WBK, którzy wznowili wydawanie rekomendacji dla Alior Banku od zalecenia „kupuj" i ustalili cenę docelową na 73,2 zł (kurs na rynku to teraz 49,9 zł).