Informację tę podaje Reuters powołując się na dwa źródła z niemieckiego banku. W ten sposób Deutsche Bank AG, jedna z największych instytucji finansowych na świecie, która w ostatnich latach ma spore problemy (rekordowe 6,7 mld euro straty w 2015 r. oraz ryzyko 5,5 mld dol. dla USA) wzmocniłaby się kapitałowo. Od początku roku jej notowania banku na giełdzie we Frankfurcie spadły o ponad 40 proc., do najniższych poziomów w historii. Deutsche Bank odmówił komentarza.

Warto jednak zwrócić uwagę, że polski oddział jest bardzo mały ze skalą całej grupy Deutsche Banku AG, której suma bilansowa sięga aż 1,7 bln euro (to lekko ponad połowa rocznego niemieckiego PKB). Z kolei suma bilansowa Deutsche Bank Polska na koniec 2015 r. wynosiła 38 mld zł (co daje jej 13. miejsce w sektorze bankowym w Polsce, z niemal 3-proc. udziałem w rynku). Fundusze własne banku stanowiły 4,08 mld zł (łączny współczynniki kapitałowy wynosił 14,6 proc.). Kredyty udzielone klientom miały wartość 31,4 mld zł, z czego aż 22,6 mld zł stanowią hipoteczne (w ten rodzaj kredytów podatek bankowy uderzył najmocniej) i około połowa z nich to kredyty walutowe (głównie we frankach szwajcarskich, częściowo w euro).

Gdyby informacje Reutersa się potwierdziły, byłby to kolejny przypadek sprzedaży banku w Polsce przez zagranicznego właściciela. Rok temu GE sprzedał Bank BPH do Aliora, zaś UniCredit negocjuje sprzedaż akcji Pekao do PZU, natomiast Raiffeisen Bank International prowadzi rozmowy z Aliorem w sprawie sprzedaży Raiffeisen Polbanku. Powodem w każdej z tych czterech transakcji nie są słabe perspektywy polskiego rynku bankowego (jest bardziej rentowny niż zachodnieuropejskie z powodu wyższych stóp procentowych i szybszego rozwoju gospodarki), ale decyzja właściciela (w przypadku UniCreditu i Raiffeisena przyczyną są ich własne problemy, z kolei GE zdecydował, że wychodzi z biznesu finansowego na świecie). Wcześniej mówiło się, że na sprzedaż polskiego banku w razie konieczności mógłby zdecydować się mający spore problemy portugalski BCP (właściciel Millennium), a być może nawet niemiecki Commerzbank (właściciel mBanku).

Deutsche Bank dementuje informacje agencji Reutera

"Grupa Deutsche Bank nie komentuje tego typu spekulacji medialnych. Informacje zawarte w materiale są wyłącznie niezgodnymi z prawdą pogłoskami rynkowymi" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez rzeczniczkę prasową Deutsche Bank Polska.

Zysk brutto Deutsche Bank Polska na koniec III kwartału tego roku wyniósł 168 mln zł, wynik na działalności bankowej wyniósł 863 mln zł. Suma bilansowa osiągnęła poziom 38 mld zł, a fundusze własne banku na koniec września wyniosły już 5,4 mld zł. Współczynnik wypłacalności był wysoki i wyniósł 19,6 proc.

Wiosną agencja EuroRating obniżyła rating Deutsche Banku Polska wskazując, że konieczność odprowadzania potencjalnie przez wiele lat dodatkowego podatku naliczanego od tych kredytów hipotecznych, cechujących się niską rentownością, istotnie osłabi zdolność banku do generowania dodatnich wyników finansowych.