Idea Bank cyfryzuje faktury

Bank razem ze swoją spółką Tax Care stworzyli otwarty dla innych system, który ma uprościć, ujednolicić i zwiększyć bezpieczeństwo wymiany dokumentów finansowych.

Publikacja: 22.02.2018 13:42

Idea Bank cyfryzuje faktury

Foto: Bloomberg

Idea Bank uruchomił pierwszą w Polsce platformą do bezpłatnego wystawiania, przechowywania i przesyłania dokumentów księgowych. Chmura Faktur jest otwarta dla wszystkich użytkowników: przedsiębiorców, biur księgowych, konsumentów oraz administracji publicznej. Celem nowego przedsięwzięcia Grupy Idea Bank jest wyeliminowanie z życia gospodarczego w Polsce papierowych faktur.

Królestwo papieru

W Polsce wystawianych jest co roku 1,5 miliarda faktur, a wpływy z VAT, założone na 166 mld zł w 2018 r., stanowią główne źródło dochodów budżetowych. Faktury wystawia prawie 1,7 miliona firm. Niestety, pomimo widocznej cyfryzacji wielu obszarów życia gospodarczego, wystawianie i dalsze życie faktur nieodłącznie wiążą się z papierem. – Nawet jeśli taki dokument wystawiany jest elektronicznie i w tej postaci przekazywany kontrahentowi, finalnie i tak jest drukowany, po czym trafia do segregatora – zauważa Adam Głos, prezes księgowej spółki Tax Care należącej do Idea Banku.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Grupę Idea Bank, z których wynika, że aż 72 proc. przedsiębiorców archiwizuje faktury w wersji papierowej w biurze księgowym, a dodatkowych 26 proc. deklaruje, że w ten sposób dokumenty są przechowywane w siedzibie firmy. Dzieje się tak pomimo faktu, że 30 proc. faktur wystawianych jest online, a co czwarta jest przekazywana kontrahentowi drogą elektroniczną. Niemniej jednak w sytuacji, w której tak wiele spraw biznesowych i prywatnych załatwiamy online, szacowana liczba 15 milionów faktur wystawianych ręcznie na bloczku może szokować.

Uruchomiona właśnie platforma służy do darmowego, nielimitowanego wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur. Bank zapewnia, że jest bezpieczna, ponieważ nie tylko spełnia standardy informatyczne bankowego systemu transakcyjnego, ale dodatkowo tworzy środowisko, w którym dokumenty przekazywane są kontrahentom w formie linków chronionych hasłem, a nie załączników. Platforma jest zintegrowana z systemami administracji publicznej (REGON, rejestr płatników VAT), co sprowadza sam proces wystawiania faktur do kilku kliknięć, istotnie zwiększając przy tym bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepisy wymuszają cyfryzację

Bank wskazuje, że moment startu Chmury Faktur nie jest przypadkowy. Od stycznia firmy będące czynnymi podatnikami VAT zobowiązane są do prowadzenia elektronicznej ewidencji tego podatku w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od lipca z kolei każdy przedsiębiorca rozliczający VAT będzie przekazywać fiskusowi wszystkie faktury w wersji elektronicznej.

- Chmura Faktur stwarza przyjazne środowisko, w którym całe życie faktury, od jej wystawienia, poprzez przekazanie kontrahentowi czy księgowej, aż po archiwizację, przyjmuje postać cyfrową. Nie ma żadnego powodu, aby przedsiębiorca na którymkolwiek z tych etapów wykorzystywał papier – mówi Adam Głos.

Platforma ma charakter otwarty. – Zapraszamy do korzystania z niej wszystkich przedsiębiorców, biura księgowe, konsumentów oraz administrację publiczną. Wierzymy, że Chmura Faktur stanie się jedyną w swoim rodzaju siecią przedsiębiorców, dla których cyfryzacja jest ważnym elementem podnoszenia efektywności i zwiększania bezpieczeństwa biznesu. Po raz kolejny potwierdzamy tym projektem, że nadrzędnym celem naszej grupy jest tworzenie przełomowych rozwiązań wspierających rozwój polskich firm – podsumowuje Tobiasz Bury, prezes Idea Banku.

Idea Bank uruchomił pierwszą w Polsce platformą do bezpłatnego wystawiania, przechowywania i przesyłania dokumentów księgowych. Chmura Faktur jest otwarta dla wszystkich użytkowników: przedsiębiorców, biur księgowych, konsumentów oraz administracji publicznej. Celem nowego przedsięwzięcia Grupy Idea Bank jest wyeliminowanie z życia gospodarczego w Polsce papierowych faktur.

Królestwo papieru

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Banki
Konstytucjonalista: Zawieszenie prezesa NBP byłoby sprzeczne z konstytucją
Banki
Co nowy rząd może zrobić dla banków
Banki
Kolejna nagła śmierć w Rosji. Nie żyje wiceprezes największego banku
Banki
Chiński parabank topi fortuny klientów
Banki
Klienci chińskiego parabanku mogą stracić dziesiątki miliardów dolarów
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości