Nacisk na Fed ze strony senatorki Warren oznaczają eskalację jej wieloletniej kampanii mającej na celu pociągnięcie Wells Fargo do odpowiedzialności za okradanie klientów – pisze CNN.

„Każdy dzień, w którym Wells Fargo nadal utrzymuje te konta depozytowe, jest dniem, w którym miliony klientów są narażone na dodatkowe zaniedbania i umyślne oszustwa” – napisała Warren w liście wysłanym do prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. „New York Times” jako po raz pierwszy poinformował o liście.

Warren wezwała Fed do cofnięcia Wells Fargo statusu holdingu finansowego i zażądała od banku oddzielenia tradycyjnej działalności bankowej od działalności pozabankowej. W efekcie doprowadziłoby to do rozpadu jednego z największych pożyczkodawców w kraju. Warren zwróciła uwagę, że ustawa o bankowych spółkach holdingowych wymaga, aby finansowe spółki holdingowe były zarówno „dobrze skapitalizowane”, jak i „dobrze zarządzane”.

“Powołując się na swoje prawo do ochrony konsumentów i systemu finansowego, Fed może zapewnić, że Wells Fargo poniesie odpowiednie konsekwencje swoich wieloletnich zaniedbań” - napisała Elizabeth Warren.

W 2016 roku wyszło na jaw, że bank założył miliony kont bankowych bez wiedzy i zgody klientów, co pozwoliło mu manipulować danymi o sprzedaży. Skandal do tej pory kosztował firmę ponad 4 mld dolarów oraz utratę reputacji.

Według ekspertów są raczej małe szanse na to, by Fed zdecydował się na podział największego amerykańskiego pożyczkodawcy. Jednak list senatorki został wysłany po tym jak Wells Fargo został ukarany kolejną karą, tym razem w wysokości 250 mln dolarów za „znaczące niedociągnięcia w praktykach banku w zakresie udzielania kredytów hipotecznych i powolnego postępu w zakresie zwracania pieniędzy klientom”.