Socjaldemokrata Waymann podkreślił, że krajowe konta bankowe Austriaków będą nadal chronione tajemnicą bankową, ale majątki cudzoziemców zdeponowane w tych bankach mogą być poddane bezprecedensowej kontroli, jeśli rozmowy z Brukselą pójdą dobrze.
Wcześniej minister finansów Luksemburga Luc Frieden powiedział, że jego kraj może skończyć z zasadą tajemnicy bankowej i automatycznie przekazywać innym krajom Unii szczegóły o posiadaczach kont.
Obie decyzje oznaczają zasadniczy zwrot tych dwóch krajów, które od lat odmawiały dzielenia się z innymi członkami UE danymi osób mających jakiekolwiek depozyty bankowe. Zamiast tego polecały bankom pobierać podatek od zysków kapitałowych obywateli Unii i przekazywały go do krajów pochodzenia tych obywateli anonimowo, nie ujawniając ich danych.
Kraje Unii dążące do ścigania większych podatków od majątków zdeponowanych przez ludzi w miejscach poza ich kontrolą krytykowały takie działania. Ich presja znacznie wzrosła od czasu przyznania w marcu pomocy Cyprowi, którego rozdęty system bankowy był wypełniony zagranicznymi funduszami przyciągniętymi niskimi podatkami i prostymi przepisami.
Komisja Europejska uprzedziła Austrię, że jej zasada tajemnicy bankowej spowoduje, iż znajdzie się w osamotnionej i nie do utrzymania pozycji, jeśli nie przyjmie takich samych reguł o dzieleniu się danymi o zagranicznych posiadaczach depozytów, jakie obowiązują w innych krajach.