Czesław Bielecki

Granice wolności Europy

Czy na Zachodzie weźmie górę solidarność, czy kunktatorstwo?

Czesław Bielecki: Koalicja zgody narodowej

Trzeba stworzyć na najbliższe dwa lata pragmatyczną koalicję, która da stabilną większość, wykluczając przy tym z przyszłego rządu tych polityków, którzy nieustannie grają na wewnętrzne konflikty, a nie są zdolni podejmować rzeczywistych wyzwań - pisze publicysta.

Czesław Bielecki. Dziennik z kwarantanny naszego świata

Społeczeństwa poddane są dziś próbie, która kompletnie je zaskoczyła. Wyrwała z hedonistycznej stabilizacji zapoczątkowanej wraz z końcem zimnej wojny. Historia cywilizacji powróciła w swojej nieprzewidywalności, a jedyne czego możemy się nauczyć od starożytnych i nowożytnych mędrców, to dzielność.

Czesław Bielecki: Zmiany w sądach trzeba planować

Kluczowym problemem i przedmiotem kontrowersji jest to, jak pogodzić trzy wartości: niezawisłość sędziowską, sprawność działania sądów i odpowiedzialność sędziego.

Czesław Bielecki: Decentralizacja i silne państwo

Sprawy, które nie wymagają decyzji na szczeblu centralnym, powinny trafić do samorządów.

Czesław Bielecki: Dekalog lustracji

Po 30 latach lustracji nie trzeba już szukać trupów w szafach – wszystko jest jasne. Deklaracji żądajmy od tych, którzy chcą nami rządzić.

Miejska polityka nieprawości - Czesław Bielecki ws. K-Towers i taśm Kaczyńskiego

Z Czesławem Bieleckim, architektem, byłym kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia PiS rozmawiał Tomasz Pietryga.

Walka o architekturę

Zamiast budowniczym drugorzędnych obiektów odmawiać prawa do samodzielnego zaprojektowania magazynu, architekci powinni wziąć odpowiedzialność za swoje realizacje, nie zaś tylko podstemplowywać dokumentację – pisze architekt i publicysta.

Czesław Bielecki: Jak robić swoje

Lider każdej instytucji publicznej, chcąc robić swoje, musi potraktować publiczne obowiązki tak, jak traktuje swoje własne – przekonuje architekt, publicysta i polityk.

Bielecki: Kto naprawdę rządzi Polską?

Funkcjonariusze niepodległego państwa ponoszą odpowiedzialność jedynie moralną lub polityczną.