fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prawnik Platformy Obywatelskiej w radzie J&S

Jacek Dubois
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Znany adwokat Jacek Dubois zasiada w radzie nadzorczej spółki, której wicepremier Waldemar Pawlak skasował półmiliardową karę
Z ustaleń „Rz” wynika, że Jacek Dubois, partner renomowanej warszawskiej kancelarii Pociej, Dubois i Wspólnicy, jest związany z założycielami J&S – Sławomirem Smołokowskim i Grzegorzem Jankilewiczem.
Dubois zasiada m.in. w radzie programowej Fundacji J&S Pro Publico Bono, którą założyli właściciele Mercuria Energy Group (wcześniej J&S Group). Jest też członkiem rady nadzorczej spółki Largo (zasiada w niej także Jankilewicz) zarządzającej m.in. stajnią, pensjonatem dla koni i klubem jeździeckim.
Od 30 kwietnia 2002 r. Jacek Dubois jest obok Jankilewicza i Smołokowskiego członkiem rady nadzorczej J&S Energy. To właśnie tej spółce w grudniu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak skasował prawie pół miliarda kary. „Rz” przedstawiała wątpliwości dotyczące tej decyzji. Powodem uchylenia kary i umorzenia sprawy były błędy proceduralne. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych miał nałożyć na J&S karę tylko w swoim imieniu, a nie instytucji. Wicepremier tłumaczył się z tej decyzji przed Sejmową Komisją Gospodarki, ale sprawa nie jest do końca wyjaśniona. Decyzję Pawlaka bada NIK.
Związany z J&S Dubois cieszy się też zaufaniem PO. Jego kancelaria od ponad dwóch lat jest pełnomocnikiem prawnym partii Donalda Tuska. – Kancelaria ma renomę, dlatego została zatrudniona – mówi minister sportu Mirosław Drzewiecki (PO). Dubois i jego kolega z kancelarii mec. Aleksander Pociej reprezentowali m.in. byłą posłankę PO Beatę Sawicką oskarżoną o korupcję. Pociej wpłacił za nią nawet 300 tys. zł kaucji. „Rz” ujawniła, że ta kancelaria dostała zlecenie na obsługę państwowej spółki Narodowe Centrum Sportu. Roczny kontrakt opiewa na 600 tys. zł.
Wiadomość o funkcjach w J&S prawnika powiązanego z PO zbulwersowała Zbigniewa Wassermanna z PiS. – Tu ma miejsce konflikt interesów – mówi. – Jeśli wątpliwości dotyczące decyzji wicepremiera Pawlaka nie zostaną jednoznacznie rozstrzygnięte, do ich wyjaśnienia będzie potrzebna komisja śledcza.
Zaskoczony sprawą jest poseł PO Antoni Mężydło. – Budzi to pewne wątpliwości, ale nie wiązałbym tego z umorzeniem kary dla J&S – twierdzi. „Żaden z przedstawicieli Grupy Mercuria nigdy nie wykorzystywał jakichkolwiek znajomości polityczno-biznesowych pana Dubois. I mamy tu na myśli także znajomość mecenasa Dubois z panami Jarosławem Kaczyńskim, Lechem Kaczyńskim czy Przemysławem Gosiewskim” – czytamy w piśmie z grupy Mercurii.
Mimo wielu prób nie udało nam się skontaktować z mec. Dubois. Z kolei mecenas Pociej nie chciał wypowiadać się w imieniu kolegi. Zaznaczył tylko, że nie widzi w tej sprawie nic podejrzanego.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA