fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kolejny dzień wzrostów cen na giełdzie

Associated Press
Sesja na GPW zakończyła się pomyślnie dla akcjonariuszy. Zakończenie roku sprzyja zwyżkom wycen akcji.
KGHM – To spółka o największym udziale w indeksie WIG20, a więc to zmiany jej ceny mają największe znaczenie dla całego indeksu, a więc i postrzegania rynku jako całości. WIG20 przez dużą część sesji utrzymywał się na plusie tylko dlatego, że wyraźny wzrost ceny notował właśnie KGHM.
Przekroczenie poziomu 2500 pkt. przyspieszyło wzrost cen na warszawskim parkiecie. Dzienna dynamika zmian nie jest duża, ale kierunek jest niezmienny, a korekty niewielkie.
Notowania na warszawskiej giełdzie akcji wykazują tendencję wzrostową. Trend trwa od końca maja. W trakcie jesieni pojawiła się faza osłabienia, ale okazało się, że była ona niewielką korektą. W ostatnich dniach zwyżka wartości indeksu WIG20 jest szybsza. Kolejne dni kończą się na wyższych poziomach. Pojedyncze sesje nie są spektakularnymi zwycięstwami kupujących. Dzienne zmiany tej średniej rynkowej utrzymują wartości przeciętne. Jednak fakt, że ruch odbywa się już przy tylko niewielkich cofnięciach cen skłania do stwierdzenia, że zbliża się dzień, w którym zmienność cen będzie znacząco wyższa od przeciętnej. Taki dzień można będzie odebrać jako dzwonek ostrzegawczy przed końcem tej fazy wzrostów.
Wzrosty cen akcji mają miejsce, bo pojawia się kapitał, który akceptuje wyższe ceny. Jeśli jednak wzrost cen jest zbyt szybki może się okazać, że tego kapitału nie starcza. W takiej chwili okazuje się, że ci, co mieli kupić, już to zrobili. Gdy posiadacze akcji zauważą, że nie ma komu sprzedać papierów, chcą się szybko wycofać. Rozpoczyna się faza słabości. Jeśli główny trend jest wzrostowy, ta faza słabości staje się jedynie korektą, gdyż niższe ceny ponownie stają się atrakcyjne dla kupujących. Taka właśnie sytuacja powoli się zbliża. Jeśli zwyżka cen jest spokojna, to ma szansę na kontynuację, ale jeśli zaczyna przyspieszać, to oznacza, że nastroje zaczynają być zbyt optymistyczne, a to oznacza, że zbyt duża grupa uczestników rynku chce posiadać akcje.
Przyspieszenie wzrostu cen będzie wyglądało jak gonitwa do zakupów. Na rynku nie wiać jeszcze takiej gonitwy. Zainteresowaniem cieszyły się akcje KGHM i PKN. Przez dłuższy czas wyraźnie rosła cena TPSA. Pozostałe najważniejsze dla indeksu spółki zachowywały się gorzej od rynku. To jest rezerwa, która może być wykorzystana dla podniesienia wartości WIG20. Musi się jednak pojawić poważny powód. Teraz zwyżkom sprzyja nadzieja na rozwiązanie problemów budżetowych w USA oraz fakt zbliżającego się końca roku. Ten drugi powód wkrótce przestanie obowiązywać.
Ostatecznie WIG20 na koniec sesji zanotował zmianę wartości o 0,95 proc. Pozostałe dwa indeksy zachowały się słabiej: mWIG40 wzrósł o 0,36 proc., a sWIG80 nie zmienił wartości.
Na rynkach europejskich zmiany indeksów również były pozytywne: niemiecki DAX wzrósł o 0,64  proc., a francuski CAC-40 o 0,29 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA