fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Światowe premiery atrakcją Bielskiej Zadymki Jazzowej 2013

Gretchen Parlato
materiały prasowe
Światowa premiera albumu Terri Lyne Carrington, pierwszy w Polsce występ wokalistki Gretchen Parlato i Anioł Jazzu dla Benny'ego Golsona to wydarzenia 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej. „Rzeczpospolita" pierwsza publikuje pełny program.
Festiwal rozpocznie się już 29 stycznia 2013 r. prologiem w Czechowicach-Dziedzicach. Koncert „10 lat z Grupą Lotos" uhonoruje głównego sponsora imprezy, bez którego nie moglibyśmy oklaskiwać tylu sław. Tego wieczoru w Miejskim Domu Kultury zaśpiewa Monika Borzym, a zagra Donny McCaslin Group. To jeden z najbardziej utalentowanych amerykańskich saksofonistów średniego pokolenia. W latach 1991 - 94 występował z zespołem Steps Ahead, w którym zastąpił Michaela Breckera.
W środę 30 styczna festiwal przeniesie się do Galerii Sfera w Bielsku-Białej, gdzie na parterze występować będą uczniowie i studenci szkół muzycznych.
Wieczorem w Klubie Klimat odbędzie się „Bitwa saksofonów – Altissimo". Polskę reprezentować będzie Henryk Miśkiewicz z zespołem Full Drive3 i gościnnym udziałem trębacza Michaela Patchesa Stewarta. Po nim wyjdzie na scenę mistrz saksofonu altowego koronowany przez samego Milesa Davisa - Kenny Garrett.
Hasło „Klimaty Jazzu – A Man and a Woman" ociepli czwartkowy wieczór z udziałem wirtuoza harmonijki ustnej Gregoire Mareta i perkusistki Terri Lyne Carrington. Maret, który znalazł uznanie u Pata Metheny'ego, Marcusa Millera i Cassandry Wilson, przedstawi premierowy program ze swego debiutanckiego albumu.
Zaś koncert amerykańskiej perkusistki zbiegnie się ze światową premierą jej albumu „Money Jungle" poświęconego Duke'owi Ellingtonowi. Pierwszy koncert promujący ten album odbędzie się właśnie w Bielsku-Białej. W jej zespole znajdą sięsame sławy: pianista Aaron Parks z grupy James Farm, kontrabasista James Genus, saksofonistka Tia Fuller i wokalistka Gretchen Parlato.
To także pierwszy w Polsce występ Gretchen Parlato, której sława rośnie z roku na rok dzięki oryginalnemu stylowi, świetnym albumom i występom na festiwalach. Dwa dni później, w sobotę zaśpiewa już z własnym zespołem i premierowym programem w Teatrze Polskim podczas koncertu galowego Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Tego samego wieczoru usłyszymy laureatów festiwalowego konkursu oraz ciepłe brzmienie saksofonu Benny'ego Golsona. Legendarny jazzman odbierze statuetkę Anioła Jazzu z rąk prezydenta miasta Jacka Krywulta.
W sekstecie Golsona usłyszymy kilku znakomitych muzyków: trębaczy Eddiego Hendersona i Tilla Brönnera, który wydaje własne bestsellerowe albumy. Towarzyszyć im będzie perfekcyjna sekcja rytmiczna: kontrabasista Reggie Johnson i perkusista Alvin Queen. Można się spodziewać muzyki zasługującej na miano wydarzenia roku.
Tradycyjny piątkowy koncert „Okolice jazzu" uświetni brytyjska formacja Us3 Geoffa Wilkinsona. Spod jego ręki wyszła hip-hopowa wersja jazzowego standardu Herbiego Hancocka „Cantaloupe Islands". „Cantaloop (Flip Fantasia)" w wykonaniu formacji Us3 zrobiła światową furorę i do dziś jest w stanie zachęcić do tańca każdą publiczność.
W niedzielę w Klubie Klimat zaśpiewa Beata Przybytek. Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa zakończy tradycyjny koncert w Schronisku na Szyndzielni, gdzie zagra Kapela Góralska Śtyry i holenderska grupa funkowa Bruut! Jak zawsze świetna zabawa gwarantowana.
Marek Dusza
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA