fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koncerny większe niż PKB kraju

Bloomberg
Iwona Trusewicz
To te, które mają największy udział w PKB krajów, w których płacą podatki. Na czele stalowy Arcelor Mittal. Jego obory rocznie stanowią 161 proc. PKB Luksemburga, w którym jest zarejestrowany
Ranking najbardziej wpływających na rodzime gospodarki w 2011 r koncernów przedstawił The Economist na podstawie badań Badawczego Instytutu Fińskiej Gospodarki. Na podium znalazły się także Essar Energy (132 proc. PKB Mauritiusa, na którym koncern jest zarejestrowany) oraz Shell, którego obroty są wielkości 56 proc. PKB holenderskiej gospodarki.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także China Mobil (34 proc. PKB Chin), największy globalny handlarz surowcami - koncern Glencore (29 proc. PKB Szwajcarii), norweski Statoil dający 24 proc. PKB kraju, tajski PTT (23 proc.), tajwański Hon Ha (23 proc.), Nokia (20 proc. PKB Finlandii) oraz węgierski MOL Group (19 proc.).
Co ciekawe w zestawieniu nie znalazł się rosyjski Gazprom, choć ma najwyższy zysk netto na świecie, ale jego obroty to tylko 8,5 proc. rosyjskiego PKB. Podobnie brak jest amerykańskich gigantów jak Exxon czy Wal-Mart.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA