fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Antoni Dudek: WSI naciskały na IPN

W Sieci Opinii
Antoni Dudek, były doradca prezesa IPN, mówi o naciskach na IPN ze strony WSI i służb specjalnych

Podaję konkretne przykłady pewnych działań służb wobec Instytutu, jak na przykład wprowadzanie w błąd władz IPNu, które jasno pokazują, że służby nie grały lojalnie wobec tej instytucji - tłumaczy autor książki.

Do nacisków na IPN doszło m.in. w sprawie akt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Doszło, jeszcze za prezesury profesora Leona Kieresa, do poważnych nacisków jednego z wysokich funkcjonariuszy służb na członków Kolegium IPN, aby akta X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego nie zostały odtajnione i udostępnione historykom. Powodem miało być wykorzystywanie technik operacyjnych, które służby ciągle stosują - ta sytuacja miała miejsce w 2003 roku, czyli blisko 50 lat po zlikwidowaniu MBP.

Antoni Dudek opisał też bardzo poważny kryzys, jaki powstał przy okazji stworzenia publikacji tak zwanej "listy 500", na której - według nieoficjalnych informacji - znaleźli się byli współpracownicy SB, w tym prominentni działacze SLD.

Prezes Kurtyka poddany był wtedy bardzo ostremu naciskowi politycznemu, żeby listę opublikować - ostatecznie nie ugiął się i listy nie opublikował. Nigdy jednak nie dowiemy się, dlaczego taką decyzję podjął - mówi historyk.
 
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA