fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Długi w spadku i komornik na głowie

Kłopoty z komornikiem mogą pojawić się nawet wtedy, gdy otrzymamy spadek
Stanie się tak, jeśli w jego skład zamiast wartościowych aktywów będą wchodziły głównie długi. Co wtedy?
Po pierwsze, możemy spadek przyjąć wprost (oznacza to, że przejmujemy cały majątek spadkodawcy, a zatem również długi, za które odpowiadamy nie tylko z odziedziczonego majątku, lecz także majątkiem osobistym i to bez ograniczeń).
Po drugie, możemy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.a To rozwiązanie dla tych spadkobierców, którzy nie chcą ryzykować własnym majątkiem, gdyby okazało się, że długi pozostawione przez spadkodawcę przekraczają wartość pozostawionego przez niego majątku. Przyjmując zaś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe, ale jedynie do wartości pozostawionych przez spadkodawcę aktywów.
Jest też trzecia możliwość: spadkobierca może spadek odrzucić. Wtedy o odpowiedzialności za długi nie ma mowy. Nie ma też jednak mowy o dziedziczeniu jakiegokolwiek majątku.
Na podjęcie decyzji spadkobierca ma sześć miesięcy, w tym czasie powinien złożyć oświadczenie o tym, czy spadek przyjmuje (i w jaki sposób), czy odrzuca. Aby zabezpieczyć interes spadkobierców, którzy nie wiedzą o śmierci spadkodawcy, termin do złożenia oświadczenia  rozpoczyna bieg dla każdej osoby oddzielnie. Liczy się od chwili dowiedzenia się przez danego spadkobiercę o śmierci spadkodawcy.
Jeśli w ciągu sześciu miesięcy od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy spadkobierca nie złoży oświadczenia, zakłada się, że przyjął  zarówno majątek, jak i długi. Gdy potem wyjdą na jaw zobowiązania, o których nie wiedział, trudno będzie uniknąć ich spłaty. W wyjątkowych jednak okolicznościach spadkobierca może próbować uchylić się od skutków niezłożenia oświadczenia.  Trzeba wtedy złożyć wniosek do sądu i powołać się w nim na błąd, który miałby uzasadniać niezachowanie 6-miesięcznego terminu na złożenie oświadczenia.
Równocześnie należy złożyć oświadczenie. Aby jednak skutecznie odrzucić spadek po terminie, trzeba wykazać, że nie tylko nie mieliśmy wiedzy o majątku czy zaciąganych przez spadkodawcę przed śmiercią zobowiązaniach, lecz także nie byliśmy w stanie uzyskać takich informacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA