fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Akademia niepięknej sztuki walki o władzę

Akademia Sztuki powstała w 2010 roku
Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Skłócona kadra szkoły wyższej nie jest w stanie wybrać rektora
W poniedziałek 15 elektorów najmłodszej uczelni (powstała w 2010 r.) ma wybrać nowego rektora (poprzedniego powołano na dwa lata). To już trzecie podejście, a każde poprzednie kończyło się skandalem.

Awantura za awanturą

Pierwszą decyzję dotyczącą procedury powołania elektorów wyłonionych w marcu unieważnił minister kultury i dziedzictwa narodowego (Akademia Sztuki podlega resortowi), bo uczelniana komisja wyborcza odmówiła praw do głosowania pracownikom tzw. drugoetatowym. Rozwiązanie to forsował ubiegający się o reelekcję rektor AS prof. Ryszard Handke (został nim z nominacji resortu).
- Kluczowe dla uczelni decyzje chcieliśmy powierzyć tym, dla których Akademia jest miejscem codziennej pracy, a nie dodatkowej - tłumaczy prof. Handke. -  A przepisy były niespójne i wiele uczelni postępowało tak jak my i im tego nie kwestionowano.
- To była bezprawna próba osłabienia opozycji uczelnianej i sposób na sukces wyborczy pana rektora - oponuje prof. Bohdan Boguszewski z Wydziału Sztuk Wizualnych AS, kontrkandydat prof. Handkego. W marcu w proteście przeciwko „łamaniu prawa i statutu AS" wycofał swą kandydaturę.
Powtórzona procedura wyboru elektorów dolała tylko oliwy do ognia. Okazało się, że na liście osób ich wybierających znalazło się pięć nazwisk pracowników naukowych, których uczelnia nieoczekiwanie zatrudniła, w dodatku bez wiedzy Rady Wydziałów. Osoby te mogą przechylić szalę zwycięstwa na stronę Handkego, wybierając przychylnych mu elektorów. Rektor broni decyzji m.in. potrzebą zabezpieczenia kadry dla nowo powstających kierunków zgodnie ze strategią rozwoju Akademii.
Prof. Boguszewicz: - Kto dwa tygodnie przed zakończeniem roku akademickiego zatrudnia wykładowców, którzy zaczną pracę w październiku? I to w sytuacji, gdy brak środków na inne potrzeby rektor tłumaczy trudną sytuacją ekonomiczną.
Przeciwnicy Handkego oskarżyli go o niegospodarność, hipokryzję i korupcję wyborczą i wezwali , by wycofał się z walki o reelekcję. Rektor uznał oskarżenia za pomówienie i zagroził prokuraturą. W odpowiedzi dwóch dziekanów wysłało 15 maja pismo do MKiDN, w którym napisali o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecnego rektora AS.
W spór wpisały się związki zawodowe. ZZ Nauczycieli Akademickich poparł rektora, a ZZ Pracowników AS w Szczecinie (rektor podkreśla, że „wciąż niezarejestrowany") podziela krytykę władz uczelni.
W konflikt wdarła się polityka. Rektora poparli m.in. wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i marszałek województwa Olgierd Geblewicz (obaj z PO). Pismo w tej sprawie do premiera napisał jeden z prodziekanów Andreas Guskos.
Co teraz? Przeciwnicy Handkego liczą, że resort zdąży jakoś zareagować. - Inaczej być może zbojkotujemy dzisiejsze wybory - mówi prof. Boguszewski.

Atmosfera nienawiści

A początki uczelni były zgoła inne. O jej powstanie (dziś AS liczy 400 studentów) walczyli ramię w ramię wszyscy aktorzy dzisiejszego sporu, przy konsensusie wszystkich partii. W rekordowym czasie udało się zorganizować i uruchomić wyższą uczelnię, łącząc kadrę i studentów: Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu i niepublicznej Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych.
Według szeregowych pracowników obok sporu o procedury wyborcze to ów mariaż jest źródłem konfliktu. - Nie wszyscy, którzy tworzyli AS, dziś czują się jej współgospodarzami - mówi „Rz" jeden z wykładowców. Zdaniem Handkego powodem są ambicje i pieniądze. - Nie wszystko się nam udało. Nie było na przykład nagród rektorskich - mówi. Ale jest dobrej myśli.  Żałuje tylko, że spór wyszedł poza mury uczelni.
Choć rywale wciąż podają sobie ręce, w codziennych relacjach zwaśnione grupy nie kryją niechęci. - Jak można w atmosferze takiej nienawiści dalej pracować? - mówi prof. Maria Radomska-Tomczuk. - I na to wszystko patrzą studenci!
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA