fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Banki aktywne w skupowaniu faktur

Rzeczpospolita
Rekordowy wzrost usług faktoringowych w bankach. Prawie dwukrotnie, do 11,9 mld zł, zwiększyła się wartość wykupionych przez nie wierzytelności. Najszybciej rozwijały się Kredyt Bank, DnB Nord i BGŻ
Banki od kilku lat dynamicznie rozwijają usługi faktoringowe, oferowane firmom, których rozliczenia handlowe odbywają się na podstawie faktur z odroczonymi terminami płatności. Ubiegły rok też mogą zaliczyć do wyjątkowo udanych.
Z danych zebranych przez „Rz” od siedmiu banków wynika, że wartość wykupionych przez nie wierzytelności wyniosła 11,9 mld zł. Jest to wynik o 87 proc. lepszy niż przed rokiem.
Liderem rynku pozostaje Raiffeisen Bank, który zwiększył wartość obrotów faktoringowych do ponad 7,5 mld zł.
– Nareszcie faktoring osiągnął pozycję jednego z najważniejszych narzędzi zarządzania płynnością i zabezpieczenia się przed ryzykiem niewypłacalności odbiorców w przedsiębiorstwach. Na razie jednak głównie w firmach średniej wielkości i większych – mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Banku. Liczba pozyskanych przez bank nowych klientów była w 2007 r. wyższa o prawie 20 proc., natomiast liczba wykupionych faktur zwiększyła się o 67 proc.
Na drugim miejscu uplasował się Millennium Bank z wykupionymi fakturami za 2,2 mld zł.
Najszybciej rozwijają się jednak trzy inne banki. Prawie czterokrotny wzrost zanotował Kredyt Bank, trzykrotny – DnB Nord, a ponaddwukrotny Bank BGŻ. – Nasza pozycja na rynku firm oferujących faktoring znacząco umocniła się w minionym roku. Zawdzięczamy to przede wszystkim dużej dostępności produktu – mówi Anna Gregorczyk, dyrektor w Banku BGŻ. Bank przyjął do wykupu blisko 30 tys. faktur i pozyskał 180 nowych klientów.
Za kilka dni dane dotyczące firm wyspecjalizowanych w faktoringu przedstawi Polski Związek Faktorów. Według prognoz odnotują one w sumie prawie 30-proc. wzrost obrotów. To dałoby wartość ok. 18 mld zł. Łącznie z bankami skup wierzytelności wyniesie około 30 mld zł. W ciągu trzech – czterech lat obroty roczne mają sięgnąć 50 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA