fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Dla polityków dług nie jest problemem

W piątek polski dług publiczny na chwilę wzrósł o kilka miliardów złotych. Katastrofa w Japonii tak osłabiła naszą walutę, że liczona w złotych wartość naszych zobowiązań zagranicznych gwałtownie wzrosła
Oczywiście ten jednorazowy skok długu o niespełna 0,5 proc. PKB nie  ma praktycznego znaczenia. Żeby wprowadzać ustawowe restrykcyjne  regulacje związane z przekroczeniem przez dług granicy 55 proc. PKB,  musi utrzymywać się w końcu roku. Wtedy budżet na następny rok (w tym  wypadku na 2013 r.) trzeba sporządzić bez deficytu. Jednak ten piątkowy  skokowy spadek siły naszej waluty to wyraźny sygnał, jak blisko nam do  granicy 55 proc. PKB. W końcu ub.r. brakowało nam do niej niespełna 2  pkt proc. Szanse, że nie przekroczymy jej w grudniu, są minimalne.  Uratować mogą nas bardzo przyśpieszona prywatyzacja oraz bardzo mocny  złoty. Obecnie nie zanosi się ani na jedno, ani na drugie. Nie wierzę w  wielkie prywatyzacje w okresie przedwyborczym ani w mocnego złotego w  sytuacji ciągłych niepokojów na świecie.
Rząd nie powinien mimo wyborów rezygnować z działań. Zamiast jednak  oszczędzać, z czym ma kłopot, poważną walkę z długiem powinien zacząć od  zmiany ustawy o finansach publicznych. Trzeba tylko jeszcze raz zmienić  definicję długu publicznego. Wystarczy wyjąć z niej zobowiązania  powstałe np. z powodu reformy emerytalnej (wg rządu ok. 200 mld zł).
To prosty zabieg. Ludzie nic nie stracą, opozycja nie będzie ostro  protestować. Tylko Bruksela będzie marudzić. Natomiast rząd będzie mógł  znów przez wiele lat spokojnie się zadłużać.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA