fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Grudniowy remanent w spółkach skarbu państwa

To będzie gorący okres dla akcjonariuszy i rad nadzorczych w spółkach z udziałem skarbu państwa.
W najbliższych dniach zbiorą się m.in. akcjonariusze Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, Ruchu, Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, PGE, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a także pomniejszych spółek, jak Zakładów Tytoniowych w Lublinie, Cukrowni Racibórz, Uzdrowiska Kraków Swoszowice czy Olsztyńskich Fabryk Mebli. Rady nadzorcze obradować będą m.in. w Tauronie, Cefarmach Kraków i Wrocław, Locie, PSE-Operatorze, Kopalni Węgla Brunatnego Konin i Południowym Koncernie Energetycznym. Przykładowo, w spółkach podlegających tylko jednemu departamentowi MSP – nadzoru Właścicielskiego i prywatyzacji IV – do końca grudnia odbędą się 24 NWZA.
Jednak w przypadku większości spółek w porządku obrad próżno szukać punktu „zmiany w składzie rady nadzorczej”. Nagromadzenie walnych wynika z faktu, że statuty wielu spółek uzależniają od zgody akcjonariuszy takie decyzje, jak sprzedaż nieruchomości należących do firmy, zmiana aktu założycielskiego, obniżenie lub podwyższenie kapitału czy zatwierdzenie regulaminu zarządu.
Choć 6 grudnia ministerstwo skarbu przyjęło nowe zarządzenie o konkursowym trybie naboru do rad nadzorczych, nie uzgodniono jeszcze w szczegółach, jak ma on przebiegać. Dopiero w poniedziałek kierownictwo resortu spotka się z dyrektorami departamentów nadzorujących poszczególne spółki, by omówić zasady prowadzenia konkursów. Pierwsza fala naboru do spółek ruszy więc dopiero w styczniu.
– Jeśli już teraz nie musimy dokonywać zmian, to ich nie przeprowadzamy – mówi „Rz” Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu. – Wyjątkiem są firmy, z których docierają do nas uzasadnione informacje o nieprawidłowościach w działaniu organów spółek. W takich przypadkach powołujemy tymczasowo do władz firm pracowników ministerstwa.
Na razie minister skarbu skorzystał z tej możliwości w przypadku: Agencji Rozwoju Przemysłu (gdzie wymieniono prezesa i członka zarządu), Tauron Polska oraz kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka (zmiany w RN). Wczoraj wymieniono na pracowników MSP dwóch członków rady nadzorczej Uzdrowiska Kołobrzeg i jednego członka rady Uzdrowiska Ciechocinek.
Jednak będą też kolejne wyjątki. Przed 20 grudnia ma się odbyć walne i rada nadzorcza w Polskim Holdingu Farmaceutycznym. I tutaj, jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”, można się spodziewać zmian.
Rada nadzorcza holdingu zaplanowana na 19 grudnia ma ocenić kandydatów do zarządu Polfy Tarchomin, w której sytuacja jest najbardziej zaogniona (ponad 25 mln zł straty, trwa konflikt zarządu ze związkami). Mało prawdopodobne jednak jest, by WZA zmieniło radę. Zmian w radach Polf i PHF, a co za tym idzie w zarządach, można się spodziewać w połowie stycznia.
Resort skarbu nie ukrywa też, że zależy mu na szybkim przeprowadzeniu konkursów w najważniejszych spółkach. Jeszcze w grudniu powinien ruszyć nabór do rad nadzorczych takich firm jak Energa, Nafta Polska i KGHM. Nie wiadomo natomiast, kiedy dojdzie do zmian w radzie nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na razie rada w obecnym składzie musi rozstrzygnąć w przyszłym tygodniu konkurs na prezesa i trzech jego zastępców. NWZA grupy Lotos zaplanowano na 22 stycznia. W programie obrad też nie przewidziano zmian w radzie (walne zajmie się planami inwestycyjnymi i programem motywacyjnym dla pracowników). Także w porządku WZA Ruchu nie ma zaplanowanych zmian w składzie RN. Akcjonariusze mają się wypowiedzieć na temat sprawozdania zarządu dotyczącego przedmiotu wkładów niepieniężnych, podwyższenia kapitału zakładowego spółki i zmian w statucie.
W Polkomtelu WZA powołało wczoraj do rady nadzorczej Henryka Baranowskiego, wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej w miejsce Krzysztofa Czabańskiego. Razem z nim powołany został Nikolaj Jacob Salling rekomendowany przez TDC Mobile International. Zastąpił Alexandra Martensena-Larsena.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA