fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Amisz – film dokumentalny o amiszach w Polsce

__Archiwum__
Dokument Jacka Knoppa i Ediego Pyrka przedstawia jedyną w Polsce rodzinę amiszów
W latach 90. do Polski przyjechała wspólnota amiszów. Chcieli założyć zbór, ale po problemach, m.in. z uzyskaniem prawa stałego pobytu, wrócili za ocean. Zostali tylko Anita i Martin Jacobowie. Zamieszkali w Cięciwie – małej wiosce pod Mińskiem Mazowieckim. Żyją zgodnie z nakazami swojej wiary: prosto, bez cywilizacyjnych udogodnień. Martin zajmuje się stolarką, uprawia warzywa. Anita wychowuje i uczy piątkę ich dzieci. Kiedy dokumentaliści realizowali film w 2006 roku, kobieta spodziewała się szóstego dziecka.
Knopp i Pyrek pokazali codzienność bohaterów: wspólne posiłki w przestronnej kuchni, która jest jednocześnie salą lekcyjną i miejscem modlitwy, zbieranie warzyw na przydomowej działce.
Ten film jakby mimochodem układa się w opowieść o wyobcowaniu. Jacobowie wzbudzają ciekawość ludzi. – Myśleli, że jestem Żydem – mówi Martin, który nosi ciemną gęstą brodę i spodnie na szelkach. – A moją żonę uważali za zakonnicę. Nie mogli tylko pojąć, jakim cudem mamy dzieci.
Amisze od pokoleń egzystują w zamkniętych wspólnotach. Nie posyłają dzieci do szkół, tylko uczą je w zborze. Nie korzystają z radia, telewizji, Internetu. – Telewizja jest zła – mówi Martin, który uważa, że najlepiej wiedzę o świecie przekażą dzieciom rodzice.
Początkowo Jacobowie nie mieli także prądu. Nie był to jednak ich wybór. Po prostu brakowało im pieniędzy na doprowadzenie do domu linii energetycznej.
W filmie wypowiada się jedynie Martin. Tylko on zna bowiem język polski na tyle, że może się nim porozumiewać bez przeszkód. Anita i dzieci mówią tylko po angielsku lub w dialekcie amiszów.
Choć rodzina Jacobów wydaje się wyobcowana i odcięta od świata, Martin podkreśla, że wierzy w swoje szczęście. – Nie martwię się o naszą przyszłość, bo moim ojcem jest Bóg – podkreśla.
Amisze są radykalnym odłamem chrześcijańskich protestantów. Uformowali się w XVII wieku w wyniku nauk głoszonych przez Jakoba Ammana, który mówił o wyrzeczeniu się bogactwa i konieczności ciężkiej pracy. Amisze zamieszkują głównie rolnicze stany w USA. Najwięcej żyje ich w hrabstwie Lancaster w Pensylwanii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA