fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Jak pomóc w rozwoju IKZE

Popularność IKE i PPE
mojaemerytura.rp.pl
Pracodawcy mogą odegrać ważną rolę w promowaniu nowego produktu dodatkowego oszczędzania na emeryturę
Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowy produkt służący do dodatkowego oszczędzania, który pojawi się w przyszłym roku. Zdaniem części ekspertów może on jednak podzielić los indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które istnieją od 2004 r., a oszczędza na nich zaledwie ok. 800 tys. Polaków. Inni uważają, że wbudowana w nowy produkt zachęta podatkowa – możliwość odliczenia wpłat na konto od podstawy opodatkowania – może skłonić do oszczędzania znacznie więcej osób niż IKE.
ok. 4 tys. zł - tyle będzie można odłożyć na IKZE w 2012 r.
Wpłaty na IKZE nie będą mogły jednak stanowić więcej niż 4 proc. wynagrodzenia (przed wyborami PO zapowiadała, że zwiększy wysokość wpłat do 6 proc.). Doświadczenia innych krajów pokazują, że ulga podatkowa zachęca do oszczędzania od 5 do 15 proc. osób.
Zdaniem ekspertów bardziej na popularność IKZE może wpłynąć włączenie ich do pozaustawowych programów zakładowych. Jak przekonuje Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska, firmy która m.in. doradza przy tworzeniu planów emerytalnych w firmach, to pracodawca mógłby przekazywać składki do IKZE.
– Wraz z pracownikiem mógłby też finansować wpłaty. W myśl zasady, że jeśli np. pracownik zadeklaruje jakąś składkę, to pracodawca dorzuci jakąś część od siebie – mówi Krzysztof Nowak. W efekcie pracownik korzystałby z ulgi zachęcającej do oszczędzania na przyszłość, a firma prowadziłaby rodzaj programu emerytalnego, zaliczając „koszt składki" w koszty uzyskania przychodu.
Plusem takiego rozwiązania jest to, że nawet po zakończeniu współpracy z daną firmą pracownik mógłby dalej samodzielnie wpłacać pieniądze na IKZE. – Takie rozwiązanie wiąże się jednak z kilkoma problemami. Pracodawców może zniechęcać kwestia opłaty za zarządzanie. W programach emerytalnych można wynegocjować jej zniżkę o 30–50 proc. – mówi Krzysztof Nowak.
Problemem może się okazać także to, że w przypadku IKZE pracodawca nie mógłby raczej ustalić jednej instytucji finansowej zarządzającej pieniędzmi (jak działa to w pracowniczych programach emerytalnych). A odprowadzanie składek za pracowników do wielu instytucji może go zniechęcać.
Obecnie, choć na IKE oszczędza więcej osób niż w pracowniczych programach emerytalnych, to aktywa tych ostatnich są większe.
 
IKZE, podobnie zresztą jak IKE, będą mogły oferować od przyszłego roku:
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA