fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Mazowsze – w programie regionalnym zawarto umowy na 5 mld zł

Bloomberg
Na Mazowszu w programie regionalnym zawarto już umowy na 5 mld zł. Najwięcej kontraktów podpisali przedsiębiorcy
- Nasz program jest największym programem regionalnym w kraju i Europie Środkowej, a także jednym z największych w całej Unii Europejskiej – podkreśla Mariusz Frankowski, nowy dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Europejskich. Jego budżet to 2,15 mld euro, w tym 1,83 mld euro z Brukseli. Dotychczas chętni na dofinansowanie złożyli 5541 projektów wnioskując o 17,2 mld zł. Władze regionu wybrały 1232 z nich o wartości ponad 6 mld zł. Z 1057 wnioskodawcami podpisano umowy na 5 mld zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dwie grupy, które najbardziej korzystają z dotacji to samorządy i firmy. Samorządom zatwierdzono 553 inwestycje, a przedsiębiorcom jeszcze więcej, bo 618, co potwierdza, że program regionalny na Mazowszu to drugie po „Innowacyjnej gospodarce" największe źródło unijnych grantów dla firm. – Umowy w przypadku przedsiębiorców dotyczą głównie najpopularniejszych dotacji inwestycyjnych – podkreśla Frankowski. Łącznie wartość dofinansowania dla firm przekroczyła już 1 mld zł, a dla gmin, powiatów i ich jednostek organizacyjnych 4,5 mld zł.
- Potrzeby jednych i drugich są oczywiście dużo większe – mówi Wiesław Raboszuk, nowy członek zarządu województwa mazowieckiego odpowiedzialny za pieniądze unijne wskazując jednocześnie, że najaktywniejsze w pozyskiwaniu dotacji są podmioty z subregionu warszawskiego.
Dotychczas w programie ogłoszono 39 konkursów o wartości 1,02 mld euro (pozostałe pieniądze rozdzielono na projekty kluczowe). To jednak nie koniec zmagań przedsiębiorców i innych podmiotów o unijne granty. Jeszcze w tym roku na 30 grudnia planowane jest rozpoczęcie kolejnych dwóch konkursów o łącznej wartości 7 mln euro, w których będę mogą uczestniczyć firmy. Pierwszy dotyczy promocji gospodarczej (targi, wystawy, misje gospodarcze) i tu do wzięcia jest 2 mln euro, a drugi tworzenia klastrów czyli powiązań biznesu ze sferą nauki (budżet 5 mln euro). Również na ten rok planowany jest konkurs o 5 mln euro na wzmocnienie instytucji biznesu. O środki będą mogły aplikować fundusze poręczeniowe.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA