fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kryzys w Europie szansą dla Rosji?

Moskwa może umocnić swoją dominację na rynku surowców i zwiększyć polityczne wpływy w UE
Przedstawiciel rosyjskich władz poinformował nieoficjalnie, że Moskwa spróbuje wykorzystać przyszłe członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO) do walki o swoje interesy energetyczne w UE. Kreml chce podważyć tzw. trzeci pakiet energetyczny, który pozbawia producentów kontroli nad sieciami przesyłowymi.
Przepisy mają zwiększyć konkurencyjność i obniżyć ceny, są jednak ciosem dla Gazpromu, który dostarcza do Europy połowę potrzebnego jej gazu. Premier Władimir Putin uznał, że unijne regulacje to „rozbój".
„Politycznie ten pakiet jest dla nas bardzo nieprzyjemną sprawą. Naszym zdaniem łamie on nasze dwustronne porozumienia z krajami UE" – powiedział przedstawiciel rosyjskiego rządu.
Rosja po 18 latach negocjacji podpisze w grudniu porozumienie o wejściu do WTO. Ale eksperci są sceptyczni, czy ułatwi jej to walkę o utrzymanie monopolu. – Moskwa wykorzysta każde dostępne narzędzie, aby zachować pełną kontrolę nad dostawą surowców do Europy. Ale akurat WTO w sprawach handlu surowcami jest mało przydatne – mówi „Rz" Paweł Bajew z Peace Research Institute w Oslo.
Rosja od dawna jest oskarżana o wykorzystywanie surowców do wywierania politycznej presji na sąsiadów. Udawało się to m.in. dlatego, że Unia Europejska nie prowadziła wspólnej polityki energetycznej. Kryzys w strefie euro może zniweczyć pierwsze nieśmiałe próby powstrzymania rosyjskiej ekspansji.
– Unia Europejska się sypie. O unijnej solidarności można zapomnieć. Każdy będzie walczył o swoje i wybierał to, co najtańsze, a nie najbardziej ekologiczne. A to oznacza, że rosyjskie firmy będą miały szerokie pole do działania – mówi dr Bajew.
Ale kryzys stanowi też dla Rosji spore zagrożenie.
– Może spaść zapotrzebowanie na surowce oraz ich ceny. Dla rosyjskich firm, a także rosyjskiej gospodarki to dramatyczna perspektywa – tłumaczy „Rz" Wasilij Kołpaszow z Instytutu Globalizacji i Ruchów Społecznych w Moskwie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA