fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Era węgla będzie trwać

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Polska musi powiedzieć „nie" dekarbonizacji - uznali uczestnicy forum „Rz" i „Parkietu"
Unia Europejska odchodzi od bardzo rygorystycznej polityki klimatycznej, ale odwęgla nie uda się uciec - ocenili uczestnicy forum Polski Węgiel 2011, które redakcje „Rz" i „Parkietu" już po raz trzeci zorganizowały w Katowicach.
- UE ze względu na kryzys trochę rakiem wycofuje się z rygorystycznych założeń klimatycznych – ocenia Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Parlament Europejski odrzucił pomysł zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2. W USA jest rok wyborczy, a Chiny nie rozmawiają o globalnym porozumieniu dla klimatu. Rosja i Japonia nie chcą z kolei angażować się w nie bez Chin.
- Powinniśmy budować energetykę bardziej efektywną i w ten sposób redukować emisję CO2, inaczej jeszcze bardziej podniesiemy ceny energii - dodała Strzelec-Łobodzińska. Raport Międzynarodowej Agencji Energii ocenia, że poprawa efektywności elektrowni o 5 proc. skutkuje spadkiem emisji CO2 o 8 proc.
Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, zaznaczył jednak, że UE nie zmienia długookresowej polityki. - Założenia są takie, by do 2050 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 95 proc. Wyeliminować węgiel, a jeśli będzie dopuszczony, to tylko ze składowaniem CO2 pod ziemią (CCS) - przypomniał Olszowski. A to zdaniem branży jest sprzeczne z podnoszeniem sprawności elektrowni, którą CCS obniża.
Nie unikano też tematów giełdowych oraz fuzji i przejęć. Wiceprezes Węglokoksu Bogusław Oleksy powiedział, że nie jest przesądzone, iż spółka wejdzie na giełdę w 2012 r., bo będzie to zależało od sytuacji rynkowej. O tym, jak postrzegana jest spółka giełdowa przez inwestorów i czemu łatwiej jej pozyskać inwestorów, mówił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.
Katowicki Holding Węglowy nie wyklucza debiutu na GPW, ale nie wcześniej niż w 2013 roku. - Teraz holding musi ustabilizować wydobycie na takim poziomie, który zapewni stabilne funkcjonowanie. Musimy doprowadzić do uregulowania przeterminowanych zobowiązań i znaleźć fundusze na inwestycje - mówił prezes KHW Roman Łój.
Prezes Kopeksu Marian Kostempski, mówiąc o przejęciach wykluczył już akwizycje w kraju. Prezes Famuru Waldemar Łaski pozostawił to pytanie otwarte. Znów wrócił temat współpracy obu producentów maszyn, a sprawa wydaje się otwarta.
Dariusz Lis, dyrektor ds. surowcowych w Barclays Capital, spodziewa się raczej wyjścia polskich firm zagranicę. Przypomniał, że na GPW są notowane dwie ukraińskie spółki z branży. Spółki węglowe nie zadeklarowały jednak, czy mają takie plany.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA