fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Hrebenne: przemyt żywej rafy koralowej

Służba Celna
Na przejściu granicznym w Hrebennem udało się udaremnić gigantyczny przemyt rafy koralowej. Fragmenty jeszcze żywej rafy przemycano na Ukrainę w dwunastu samochodach osobowych
Kartonowe pudła z koralowcami funkcjonariusze znaleźli w sobotę podczas rutynowej kontroli samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Wkrótce w kilkunastu kolejnych samochodach osobowych oczekujących na wyjazd z Polski celnicy znaleźli ten sam towar, czyli fragmenty żywej rafy koralowej ze znajdującymi się na niej innymi gatunkami organizmów morskich. Rafa owinięta była mokrymi gazetami i zapakowana bez powietrza w worki foliowe i kartonowe pudła zabezpieczone od środka styropianem. W sumie, do późnych godzin wieczornych funkcjonariusze zatrzymali 30 takich pudeł  w dwunastu samochodach osobowych. W chwili zatrzymania organizmy  morskie przytwierdzone  do rafy  ruszały się.
W związku z zagrożeniem życia zwierząt, Służba Celna zorganizowała  ich przewóz do gdyńskiego oceanarium. O godz. 1.00 w nocy celnicy wyruszyli do w Gdyni, dokąd dostarczyli  fragmenty rafy ok. godz. 14.00 w niedzielę. Teraz rafa przechodzi kwarantannę  w specjalnym zbiorniku pod okiem specjalistów od akwarystyki morskiej.
Ładunek koralowców trafił do Europy prawdopodobnie z Indonezji. Do nas przyjechał z Niemiec. Ukraińscy kierowcy nie dysponowali odpowiednimi dokumentami na przewóz koralowców, które są gatunkami zagrożonymi wyginięciem objętymi ochroną  gatunkową na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Koralowce mogły zostać zamówione przez zamożnego obywatela Ukrainy. Wskazuje na to choćby kierunek, w którym transportowano ładunek.
Kierowcy tłumaczą, że ktoś poprosił ich w Tomaszowie Lubelskim o przewiezienie za niewielką opłatą kartonów do Rawy Ruskiej. Teraz grozi im za to kara pozbawienia wolności.
Do tej pory zarzuty dotyczące nielegalnego przewozu koralowców usłyszało 12 osób  – wszyscy to obywatele Ukrainy. Zgodnie z polskim prawem, nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem (sprzedaż i kupowanie) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim.

Czym jest rafa

Rafa koralowa to nagromadzenie szkieletów organizmów morskich, które są utwardzane przez zawarte w wodzie sole mineralne, tworząc podwodny wał lub grzbiet tak masywny i duży, że jest zdolny do przeciwstawienia się niszczącemu wpływowi fal. Współczesne rafy zbudowane są najczęściej ze szkieletów korali, dlatego mówi się o rafach koralowych (w ich tworzeniu jednak biorą udział także inne organizmy rafotwórcze, m.in. mszywioły, mięczaki, otwornice, a także glony).
Żywe fragmenty rafy koralowe są wykorzystywane w akwariach słonowodnych i bywają także przedmiotem nielegalnego obrotu. Żywe przemycane są stosunkowo rzadko. Znacznie częściej udaremniany jest przemyt martwych koralowców,
Źródło: Służba Celna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA