fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nina Andrycz 11 listopada obchodzi 96 urodziny

Nina Andrycz
Fotorzepa, Dariusz Pisarek Dariusz Pisarek
Nina Andrycz, aktorka teatralna i filmowa, 11 listopada obchodzi 96. urodziny. Nazywana jest Wielką Damą polskiego teatru. Kilkadziesiąt razy grała królewskie role - Lady Makbet, Marii Stuart czy Elżbiety.
Zana jest także z roli Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani" Dürrenmatta oraz Starej w "Krzesłach". Od 1935 roku do dziś, z przerwą na okres wojny, aktorka jest związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia oraz Teatrze Telewizji, gościnnie występowała między innymi, w Starej Prochowni i Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.
Nina Andrycz urodziła się 11 listopada 1915 roku w Brześciu nad Bugiem. Studiowała prawo na Uniwersytecie Wileńskim i historię na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończyła. Jest również absolwentką warszawskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. W teatrze zadebiutowała w 1934 roku na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance.
Odtwórczyni głównych ról, m.in.: Solange w Lecie w Nohant, Lukrecji Borgii w sztuce Cezar i człowiek, Szimeny w Cydzie Corneille'a, tytułowej w Marii Stuart w dramacie Słowackiego , Elżbiety w Don Carlosie Schillera, Królowej Małgorzaty w Ryszardzie III Szekspira, Starej w Krzesłach Ionesco.
Artystka otrzymała wiele wyróżnień, w tym Medal Za Zasługi dla Teatru Polskiego oraz nagrodę ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie. Nina Andrycz została  odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski, otrzymała też Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W tym roku wystąpi w pierwszej dotąd produkcji teatralnej realizowanej w technologii 3D. Będzie to musical opowiadający losy Poli Negri. Reżyserią spektaklu zajmie się Janusz Józefowicz. Główną rolę zagra Natasza Urbańska, a Nina Andrycz wcieli się w postać Sarah Bernhardt
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA