fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Imprezy masowe: Kibic musi mieć imienną kartę kibica

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Kluby muszą od soboty identyfikować swoich fanów. Inaczej mogą nie zagrać na swoim stadionie. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo imprez masowych
Od najbliższej soboty organizatorzy meczów piłki nożnej muszą zapewnić identyfikację wszystkich kibiców. Tego dnia wchodzi w życie część nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Wszystkie stadiony, na których odbywać się będą mecze piłki nożnej ligi zawodowej (ekstraklasy), muszą zostać wyposażone w kompatybilne elektroniczne systemy służące do identyfikacji osób i sprzedaży biletów. Każdy taki klubowy system powinien zostać połączony z centralnym, za który odpowiada Ekstraklasa SA. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo podczas meczów i ułatwić egzekucję zakazów stadionowych.
Do tej pory zaledwie sześć klubów ekstraklasy na 16 dostosowało się do nowych przepisów i identyfikuje kibiców za pomocą systemu. Są to: Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Jagiellonia Białystok, PGE GKS Bełchatów, KGHM Zagłębie Lubin i Lechia Gdańsk.
– W naszej bazie mamy 140 tys. kibiców – mówi „Rz" Michał Kocięba, rzecznik Legii. I dodaje, że zaletą uruchomienia systemu jest nie tylko bezpieczeństwo na stadionie, ale i ułatwienia w zakupie biletów, np. przez Internet.
Co z pozostałymi klubami?
– Wdrażają systemy – zapewnia Adrian Skubis, rzecznik Ekstraklasy SA.
198 zakazów stadionowych nałożyły kluby piłkarskie
– Prace nad systemem ukończył Ruch Chorzów – zapewnia Donata Chruściel, rzecznik prasowy klubu.
Do centralnego systemu podłączy się niebawem Lech Poznań.
– Pierwszy mecz gramy pod koniec listopada, ale na pewno nie pozwolimy sobie na łamanie prawa – zapewnia Joanna Dzios, rzecznik Lecha.
Co z klubami, których systemy nie zadziałają w najbliższą sobotę?
1801 pseudokibiców znalazło się do dziś w policyjnym rejestrze osób ukaranych przez sądy zakazami stadionowymi
– Nie ma zagrożenia dla zaplanowanych meczów. Kluby do końca tegorocznych rozgrywek mogą korzystać z praw nabytych, czyli pozwoleń na organizację imprez masowych – zapewnia Adrian Skubis. Problem pojawi się dopiero w połowie lutego 2012 r., kiedy zacznie się nowy sezon. Jeśli do tego czasu klub nie podłączy się do centralnego systemu, może nie dostać zgody na organizację imprezy masowej.
Więcej w serwisie:
Zobacz poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA