fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

EFSF w tarapatach?

Flickr
Europejski Fundusz Stabilności Finansowej wstrzymał planowaną na ten tydzień emisję wartych 3 mld euro obligacji
Przedstawiciele funduszu tłumaczą swoją decyzję ostatnimi wydarzeniami w Grecji. Ogłoszony przez greckiego premiera Jeorjosa Papandreu w poniedziałek plan zorganizowania referendum ws. przyjęcia drugiego pakietu ratunkowego wywołał ogromne wahania na rynkach w Europie i na świecie. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie transakcja dojdzie do skutku. Rzecznik EFSF informuje, że nastąpi to „w najbliższej przyszłości".
Zdaniem ekspertów sprzyjające warunki mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu. Rozpoczynający się w czwartek szczyt G20 oraz planowane tuz przed nim spotkanie przywódców krajów strefy euro z greckim premierem dają nadzieję, że uda się szybko wypracować nowe porozumienie z Atenami. To przywróciłoby zaufanie rynku do papierów dłużnych emitowanych przez fundusz.
Z drugiej jednak strony zwracają oni uwagę na symboliczną porażkę strefy euro. Przesunięcie daty emisji obligacji oznacza, że nawet EFSF zaczyna mieć problemy z ulokowaniem na rynku własnych papierów dłużnych na akceptowalnych warunkach.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA